Jak ubrać się na siłownię – jaki strój na trening?

 Jak ubrać się na siłownię – jaki strój na trening?

 Jak ubrać się na siłownię i jaki strój założyć to problem wielu początkujących osób. Z uwagi na to, że jestem facetem ćwiczącym na siłowni od ponad 20 lat, będę wypowiadał się w kontekście użytkowości odzieży głównie na siłownię przez mężczyznę, ale wszystkie informacje również można śmiało odnieść do odzieży damskiej. Również można zastosować poradnik do wyboru odzieży sportowej ogólnie czyli ciuchów do biegania, na crossfit, mma czy na rower tym bardziej, że z każdą z tych dyscyplin miałem wiele do czynienia, a ćwiczę i biegam do dziś 🙂 Nie samą siłownią człowiek żyje…

Jaki strój na siłownię wybrać – poradnik dla początkującego


 Strój na siłownię, dla osoby początkującej nie wydaje się być żadnym wyzwaniem. I nim nie jest pod warunkiem, że nasza „kariera” kończy się na drugim czy trzecim treningu. Na szczęście większość usportowionego społeczeństwa jest już bardzo doedukowana jeśli chodzi o wybór koszulki na siłownie, świadczy o tym fakt, iż na większości sal treningowych, a właściwie nie tylko w klubach fitness ale także na salach sztuk walki jak boks czy mma, a także jako odzież do biegania najczęściej spotykanym t-shirtem u Panów jest męska koszulka termoaktywna, nazywana zamiennie rashguardem. To cieszy. Natomiast dobór odpowiednich szortów na trening czeka każdego i sprawa ta nie jest już tak oczywista jak w przypadku koszulki na siłownie. Jeśli chodzi o strój na trening dla mężczyzn, myśląc o dolnej części garderoby mamy 3 podstawowe możliwości – spodnie dresowe, legginsy sportowe męskie oraz luźne spodenki lub krótkie spodenki kompresyjne.

Co ubrać na na siłownię? Skąd moda na treningowe ubrania termoaktywne?


 Podstawą dla każdego, nie zależnie od ilości przebytych sesji treningowych czy poziomu sportowego, amatorstwa czy też zawodowstwa będzie komfort i użytkowość, czyli wartość dodatnią jaką daje nam strój na siłownię. Co ubrać, to ważne pytanie – gdyby to nie było istotne wówczas moglibyśmy ćwiczyć w zwykłych ciuchach.


 Mianownikiem wspólnym dla całego najlepszego gym wearu jeśli chodzi o spodenki i legginsy na siłownię, do biegania czy na matę to termoaktywny materiał czyli poliester np. w prawie już legendarnej technologii Dry Expert. Tutaj nasuwa się pytanie o ubrania termoaktywne, co to jest? O tym napiszę niżej, ale w „dwóch słowach” to ubrania które pozwalają nam zachować suche ciało podczas ćwiczeń ponieważ wydalają pot na zewnątrz materiału, a także regulują temperaturę ciała.

  Materiał z którego uszyte są kalesony sportowe lub szorty zawierać musi domieszkę elastanu do poliestru, dlaczego? Otóż najlepsza odzież treningowa nie zależnie czy luźna czy kompresyjna będzie pracowała razem z Tobą, czyli będzie rozciągała się we wszystkich kierunkach nie krępując ruchów w żadnym zakresie, takie połączenie też powoduje, że materiał jest bardzo trwały i odporny na deformację i odkształcanie. Następnym plusem termoaktywnego materiału jest to, iż relatywnie do bawełny jest on znacznie bardziej odporny na wilgoć, grzyby oraz bakterie.

Jak prać rzeczy termoaktywne? To kolejny plus…otóż taka odzież, pod warunkiem dobrej jakości, jest znacznie mniej wymagająca niż bawełna i można śmiało ją prać w wysokich temperaturach z normalnym płynem do prania. Można dostać na rynku specjalistyczny płyn antybakteryjny czy antyodorowy przydatny do prania tego typu tkanin, w końcu to odzież narażona na częsty kontakt z potem, a przy treningach kontaktowych typu rugby, mma czy grappling, legginsy i rashguardy narażone są również na pot wielu obcych osób. W związku z powyższym, zaleca się pranie od razu po treningu i z mojego doświadczenia wynika, że jeśli o tym pamiętamy to przy dyscyplinach typu bieganie czy sporty siłowe najczęściej zwykły płyn wystarczy.

Baner sklepu sportowego z odzieżą

Jak dobrze wybrać spodenki do stroju na trening na siłowni?


 Komfort i pracująca odzież – osobiście znam ten problem z dawnych lat, gdy na treningi chodziłem w bawełnianych, nie technicznych spodenkach z przypadkowego sklepu. Przy ćwiczeniach jak przysiady i martwy ciąg bardzo często musiałem podciągać nogawki w górę i nawet nie chcę przypominać sobie stopnia irytacji jaki mnie dosięgał gdy nogawki opadały w trakcie serii, którą musiałem przerywać żeby nie porwać  szortów lub żeby nie ograniczać sobie zakresu ruchu. Następną wartością dodatnią tego typu materiału jest wydalanie potu na zewnątrz i super szybkie schnięcie materiału. Ponownie i w tym wypadku wracają demony z przeszłości…

Moje sesje treningowe trwały nie rzadko ponad godzinę, a często nawet sięgały dwóch, a po 20 minutach treningu bawełniane spodenki kleiły się ciała i stawały się ciężkie.  Nie ma nic gorszego niż mokre spodnie(no może mokra koszulka), kto ostro trenuje ten wie o czym piszę. Warto też zwrócić uwagę aby w pasie oprócz gumki znajdowało się dodatkowe sznurowanie, najlepiej w pasie od wewnątrz, wówczas go nie widać, takie sznurowanie jest mniej podatne na rozwiązanie się jako że nigdzie nim nie zahaczymy, a także wygląda to znacznie lepiej i nie przebija przez koszulkę treningową.

Krótkie spodenki na siłownię powinny mieć kieszenie, nie jest bezpiecznie zostawiać wszystkiego w szatni więc kieszeń może służyć jako schowek na telefon pod którym w tych czasach często musimy być non stop, lub po prostu mamy w nim zapisane nasze treningi i musimy z niego korzystać w takcie ćwiczeń, a przede wszystkim gdzieś musimy schować kluczyk do szafki więc kieszenie wydają się być tutaj bardzo przydatne. Ostatecznie jeśli miało by ich nie być to można użyć w tym samym celu saszetki nerki lub po prostu zabrać ze sobą na salę plecak, mniej wygodna będzie torba sportowa.

Producent Poundout Gear w swoim sklepie wykorzystał wszystkie moje doświadczenia oraz doświadczenia mistrzów Polski, Europy i Świata w kulturystyce, trójboju i sportach siłowych – tak powstały osławione spodenki na siłownię z serii Squat pro. Są one połączeniem wszystkich powyższych sugestii i wcalę nie żartuję, praktycznie każda osoba która je założy na siebie mówi to samo : „najwygodniejsze spodenki jakie w życiu miałem na dupie!” 🙂 Szorty są fajnego, luźnego kroju i są do kolan. Dzięki pracującemu materiałowi idealne będą nie tylko dla atletów ale także dla osób o bardzo rozbudowanych gabarytach, po prostu nie ma mowy aby krępowały ruch nawet jak będziesz miał 80cm obwodu w udzie.

Squat pro 2.0 to model ulepszony w stosunku do pierwszej wersji, ma wszystkie zalety poprzednika ale dla jeszcze lepszej wentylacji zostały umieszczone po bokach panele z siatką mesh zapewniające spotęgowany efekt cyrkulacji powietrza co przekłada się na jeszcze szybsze schnięcie ciała i szortów.

Kulturysta robiący przysiad na siłowni


 Następny męski strój na siłownie o którym warto wspomnieć to krótkie sportowe spodenki dopasowane czyli kompresyjne, które tak naprawdę można by określić również jako krótkie legginsy przed kolano. Szybko schnące, chroniące przed obtarciami, dające efekt drugiej skóry i elastyczne. Jak wyżej pisałem materiał oprócz tego, że będzie termoaktywny musi być mieszanką poliestru i elastanu aby nie krępował ruchów. Dzięki temu, iż spodenki kompresyjne opinają nasze mięśnie, zwiększają przepływ krwi i przyspieszają transport składników odżywczych do tkanek-dzięki powyższym nasze mięśnie mogą pracować dłużej i wydajniej, a także pozostają rozgrzane przez cały trening. Takie szorty fajnie uwydatniają rozbudowane uda. Bardzo dużo użytkowników znajdują również wśród entuzjastów sztuk walki i stosowane są jako spodenki do mma, grapplingu czy krav maga.

Legginsy sportowe na siłownię – termoaktywne spodnie jako część stroju na trening


 Bardzo modne i lubiane przez wielu sportowców są męskie legginsy sportowe, zbierają bardzo pochlebne opinie w każdym środowisku sportowym, te getry to nic  innego jak spodnie kompresyjne z termoaktywnego materiału czyli połączenia poliestru i elastanu np. w bardzo uznanej wersji technologicznej Dry Expert. Co dają spodnie termoaktywne? Wiele z atutów zostało napisane wyżej gdy opisywałem spodenki kompresyjne i odzież termoaktywną, postaram się to streścić – męskie  i damskie lajkry ochraniają przed obtarciami, bardzo szybko wysychają, dają fajny efekt – jakbyś miał na sobie druga skórę, jeśli są dobrej mieszanki materiałowej są wówczas elastyczne i dzięki opięciu tkanki mięśniowej przyspieszają regenerację poprzez transport tlenu i odżywczych składników, a także polepszają przepływ krwi. Stosuję leginsy latem i zimą, chociaż spodenki termoaktywne do biegania przydają mi się w biegu w skrajnie gorące letnie dni, podczas mrozu w ogóle nie wyobrażam sobie biegu bez długich kalesonów.

Tytułem dygresji, wielu moich znajomych stosuje odzież termoaktywną w czasie grypy, gdy trzęsą się z zimna, spróbujcie kiedyś, niektórzy twierdzą, że działa to lepiej niż gorąca herbata z miodem 😉 Przy wyborze legginsów zwracaj uwagę na to czy mają płaskie szwy, jest to podstawa i nie wyobrażam sobie aby sportowe legginsy w tych czasach miały zwykłe szwy które podrażniają ciało i sprawiają dyskomfort co przy odzieży która opina się na ciele potrafi dać nieźle we znaki podczas ruchu.

Wiele razy pytano mnie gdzie kupić kolorowe legginsy sportowe do ćwiczeń? Lajkry dostępne są coraz częściej i właśnie ten rodzaj spodni ma spory atut dla osób nie lubiących monotonii-praktycznie ich cała powierzchnia możliwa jest do zadruku, od kostki, aż po pas. Daje to naprawdę niesamowite możliwości jeśli chodzi o wzornictwo, a w większości porządnych firm stosowany na poliestrach jest nowoczesny nadruk zwany sublimacją co sprawia, że grafiki nie są w żaden sposób wyczuwalne w dotyku, nadruk wtopiony jest w kalesony i staje się ich integralną częścią. Stąd np. piękne kolorowe legginsy z nadrukiem, czarne z dużym napisem, grafiki ze zwierzętami, moro czy wzory patriotyczne.

Legginsy sportowe męskie crossfit siłownia mma
  Legginsy na trening, ale co do nich ubrać? Praktycznie wszystko będzie pasowało byle nie gryzło się kolorystycznie, najbezpieczniejsze są czarne legginsy które będą pasowały praktycznie do wszystkiego w każdym kolorze, czy to tank top, dla osób lubiących pełną swobodę ruchów połączoną z odsłoniętym torsem i pełną przewiewnością, dodatkowo umożliwia on eksponowanie ciała jak już wypracujesz muskulaturę. Kolejna propozycja to koszulka termoaktywna lub luźny oversize w stylu amerykańskim, czyli tzw. futbolówka. Możesz założyć również coś bardziej klasycznego np. popularny, choć nietechniczny i mniej wygodny zwykły t-shirt. Pasuje tu również po prostu bluza+. A jeśli mamy swój unikalny styl to oczywiście do wyboru jest szeroka gama kolorowych modeli. Co pod legginsy? Jeśli nosisz je ze spodenkami możesz potraktować je jako bieliznę, jeśli natomiast nosisz je na siłownię, crossfit albo używasz do biegania jako getry biegowe – warstwę wierzchnią, bezpiecznej będzie założyć pod nie zwykłą bieliznę chociaż znam kilka osób które tego nie robią i używają ich do ćwiczeń bez bielizny pod spodem.


 Swoją drogą, zastanawialiście się kiedyś kto wynalazł legginsy? Wymyślił je Joseph Shivers, doktor chemii ze Stanów Zjednoczonych a dokładniej to on wynalazł włókna z których zaczęto szyć spodnie, getry nazywane dziś leginsami.
 Wracając do tematu, już wiadomo dlaczego chłopaki lubią legginsy – z ich stosowania płyną same plusy a dla osób uprzedzonych zaproponowałbym po prostu włożenie na nie spodenek, wówczas i oni będą mogli mogli korzystać z dobrodziejstw jakie przynosi nam technika, nauka i odzież termoaktywna, a legginsy i krótkie spodenki razem komponują się całkiem spoko.

Jak się ubrać na siłownię – spodnie dresowe na trening na siłowni

Spodnie dresowe, taki rodzaj stroju polecałbym raczej na co dzień a nie do ćwiczeń. Jeśli chodzi o trening to zwykłe spodnie odeszły już dawno do lamusa, ja sam nie korzystam z nich od wielu lat na sali treningowej, świat poszedł do przodu. Jeśli już musisz bądź chcesz ćwiczyć w nich na treningu to pamiętaj o tym że nadal najlepszym wyjściem będą termoaktywne, mimo że nie będziesz mógł cieszyć się z ich kompresyjnych właściwości to użytkowo będą znacznie lepiej spisywać się niż spodnie dresowe z tradycyjnej bawełny która znacznie szybciej staje się mokra i ociężała przy czym gromadzi pot, grzyby oraz baterie. Najlepiej jeśli będą to spodnie treningowe ze zwężanymi nogawkami, aby workowate nogawki nie przeszkadzały podczas ćwiczeń i treningów, nie zależnie od tego czy bedziesz używał ich do treningu siłowego, biegania czy do sztuk walki.

Spodnie dresowe męskie sklep

Jaki strój na trening ubrać – podsumowanie poradnika jak ubrać się na siłownię  

Reasumując każdy rodzaj dolnej garderoby ma swoje plusy, mam nadzieję że mój artykuł pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru, a Twoja sportowa torba lub plecak zapełni się dodatkowymi szortami kompresyjnymi, wygodnymi luźnymi spodenkami lub legginsami sportowymi, a Ty będziesz mógł cieszyć się odzieżą techniczną na najwyższym poziomie i czerpać korzyści z jej używania!