Odzież termoaktywna w pigułce, odpowiedzi na 37 najczęstszych pytań!

 Odzież termoaktywna w pigułce, odpowiedzi na 37 najczęstszych pytań!

Odpowiadamy na Wasze pytania! Zaczynamy!

1)
Jak działa odzież termoaktywna? Co to znaczy termoaktywna?
Tego typu odzież to odzież uszyta z poliestru który może być zmieszany np z elastanem. Trzeba uważać na ubrania niskiej jakości które są ściągane np z Chin czy Pakistanu, ubrania termoaktywne nie mogą być tanie i często niska cena może być pierwszą lampką ostrzegawczą gdy wybieramy sobie jakieś ubrania czy gymwear. I tutaj płynnie możemy przejść do tego co to znaczy termoaktywna, bo żeby pożądane działanie miało miejsce tkanina musi być wysokiej jakości, a jej głównym zadaniem jest odprowadzanie potu ze skóry na zewnątrz koszulki oraz trzymanie optymalnej temperatury. Niestety na rynku jest wiele produktów niskiej jakości, które zamiast odprowadzać wilgoć sprawiają, że pot gromadzi się jeszcze bardziej i nie może wydostać się na zewnątrz-dlatego tak ważne jest aby dokonać zakupów w sklepie z odzieżą termiczną najwyższej jakości, inaczej nie ma sensu dokonywać takiego zakupu-po to zaopatrujemy się w odzież techniczną, aby nam pomagała a nie przeszkadzała lub nie dawała pożądanych efektów.

2)
Jak prać odzież termoaktywną, np. koszulkę i bieliznę?
Pranie ubrań tego typu odbywa się standardowo, możemy je prać w pralce w 40 stopniach, jeśli ciuchy są dobrej jakości, powinny wytrzymać nawet wyższą temperaturę. Są też specjalistyczne płyny do prania odzieży technicznej, są dobre ale nie dostępne. Najtańszą znaną nam i dobrą opcją jest płyn do prania Perwoll Sport Active.

3)
Bielizna termoaktywna jak wybrać i jak dobrać bieliznę termoaktywną?
Przy wyborze odzieży technicznej należy kierować się przede wszystkim jakością, ma ona nam pomagać w treningu czy wyprawach. Jakość, niestety równa się wyższej cenie ale długoterminowo wyjdziemy na tym dużo lepiej niż kupując ubrania słabej jakości. Polecamy polskie sklepy które mają własne marki i produkują odzież w naszym kraju, zazwyczaj są na wysokim poziomie. Drugą sprawą na którą warto zwrócić uwagę, niezależnie czy kupujemy koszulki, legginsy czy bieliznę jest to aby odzież ta miała płaskie szwy. Często bielizna i inne ubrania techniczniczne są dopasowane do ciała i przylegające, płaskie szwy nie drażnią skóry i sprawiają, że nie czujemy aby cokolwiek przeszkadzało nam w czasie, nawet długiego, używania odzieży termicznej. Polecamy ubrania w technologii dry expert.

4)
Jak nosić bieliznę termoaktywną i jaką wybrać?
Jak wybrać można przeczytać w poprzednim punkcie, natomiast noszenie bielizny termoaktywnej zależy od tego do czego jej używamy. Koszulki, legginsy czy spodenki kompresyjne można nosić pod odzieżą podczas dłuższych wypadów w których zależy nam na tym aby było nam ciepło, natomiast wiele osób uprawiających sport używa ubrań termoaktywnych jako jedyna, wierzchnia warstwa odzieży np. na siłownię lub do biegania. Także, można ją nosić na różne sposoby.

5)
Bielizna termoaktywna gdzie kupić?
Bieliznę techniczną można kupić w tej chwili w wielu sklepach stacjonarnych lub sklepach online. Polecamy polskie marki ze względu na wysoką jakość. Np u nas w sklepie wszystkie ubrania termoaktywne są polskiej produkcji i najwyższej jakości.

6)
Co pod bieliznę termoaktywną?
Można ją używać jako pierwszą, wewnętrzną warstwę odzieży, więc nie trzeba pod nią nic zakładać 🙂 Po to też dobre ubrania termoaktywne mają płaskie szwy, aby nie drażnić ciała które jest z nią w bezpośrednim kontakcie.

7)
Co daje termoaktywna koszulka?
Dobra koszulka techniczna daje duży komfort, wynika on z odprowadzania potu na zewnątrz i jego natychmiastowego odparowywania. Drugą składową wspomnianego komfortu jest swoboda ruchów, dobre ubrania termiczne zawierają elastan co sprawia, iż materiał pracuje razem z nami i wspomaga pracę mięśni.

8)
Bielizna termoaktywna co wybrać?
Wybrać wysokiej jakości ubranie z płaskimi szwami, koniecznie polskiej produkcji-to zwiększa szanse na dobrą jakość.

9)
Odzież termoaktywna co polecacie, co kupić do biegania?
Do biegania polecamy kupić legginsy sportowe, w zimę długie a latem krótkie które mogą stanowić samodzielną warstwę lub drugą wewnętrzną pod ubraniem. Na górną część ciała polecamy koszulki termoaktywne czyli rashguardy z długim rękawem na zimne dni i z krótkim na cieplejsze. Analogicznie do legginsów czy spodenek kompresyjnych, koszulki termiczne mogą być jedyną warstwą podczas biegania lub wewnętrzną. Polecamy ubrania w technlogii Dry Expert.

10)
Koszulka termoaktywna kiedy używać?
Najczęściej ludzie używają ubrań termoaktywnych do biegania lub jako gymwear czyli jako odzież na siłownię i fitness, ale nie rzadko też jako wewnętrzną warstwę pod ubranie podczas zimowych wypraw lub zwykłych spacerów. Co ciekawe, niektórzy bardzo sobie chwalą używanie tego typ ciuchów w domu podczas chorób, można się wygrzać w niej pod kołdrą w czasie grypy czy przeziębienia jak w żadnej innej.

11)
Na siłownię rashguard czy termoaktywny bezrękawnik męski?
To zależy od preferencji i temperatury, jeśli chcesz pokazać swoją muskulaturę albo gdy jest bardzo ciepło, lepiej sprawdzi się tank top czyli swojego rodzaju bezrękawnik. W umiarkowanej temperaturze lub chłodzie polecamy rash guardy.

12)
Dla kobiet damska koszulka termoaktywna bez rękawów na siłownię? Czy to będzie odpowiedni wybór?
Tak, jak najbardziej. Polecamy zarówno tank topy bez rękawów jak i rashguardy, czyli t-shirty techniczne.

13)
Czy termoaktywna czapka jest lepsza niż zwykła czapka bawełniana?
Kwestia preferencji, ale jeżeli mielibyśmy oceniać trzymanie ciepła to zdecydowanie czapka termoaktywna wygrywa i jako czapka zimowa męska zyskuje ogromnie na popularności każdego roku jako czapka codzienna. Prawdpodpobnie u kobiet występuje taka sama tendencja.

14)
Do biegania lepsza koszulka termoaktywna z długim rękawem czy rashguard z krótkim z dokupionymi dodatkowo rękawami kompresyjnymi?
Longsleeve techniczny jest bardzo często wybierany do biegania. Opcja koszulki z krótkim rękawem i rękawami kompresyjnymi jest dobra na dłuższe biegi podczas których spodziewamy się zmiennej pogody, gdy się ociepli kompresyjne rękawy możemy schować np do saszetki lub plecaka i możemy kontynuować bieg już w samym rashguardzie z krótkim rękawem.

15)
Bielizna termoaktywna zalety i wady?Jaka najlepsza?
Wad nie widzimy,i chyba ludzie też nie jeżeli ich popularność tak szybko wzrosła w ostatnich latach, chociaż wiemy, że są osoby które jeszcze sie nie przekonały do tego typu odzieży. Jeżeli odzież będzie dobrej jakości to prawdopodobnie możemy mówić o samych zaletach. Polecamy polskich producentów i ubrania z płaskimi szwami.

16)
Jaka termoaktywna na motocykl?
Tego typu odzież rewelacyjnie spisuje się w każdych warunkach, pod odzież wierzchnią można ubrać koszulkę zwaną rashguardem, który może mieć krótki lub długi rękaw. A
jako dolną garderobę polecamy ciepłe legginsy tzw. lajkry lub krótkie legginsy zwane spodenkami kompresyjnymi lub po prostu bielizną.

17)
Jakiej firmy odzież termoaktywną polecacie?
Polskiej produkującej w naszym kraju. Polecamy odzież techniczną z technologią dry expert.

18)
Odzież termoaktywna jak dobrać rozmiar koszulki?
Zazwyczaj sklepy posiadają tabele rozmiarowe, natomiast wartości w centymetrach różnią się relatywnie do ubrań bawełnianych które znacznie częściej goszczą w naszych szafach jako odzież codzienna, dlatego warto skorzystać z rekomendacji sklepu, niektóre mają tabele wzrostowo wagowe np. takie https://www.poundoutgear.com/content/13-rozmiarowka a w przypadku gdy ich nie ma polecamy zapytać się obsługi sklepu o pomoc w doborze rozmiaru podając nasze wymiary takie jako obwody, wzrost i waga lub jeśli mamy jakąś odzież termoaktywną, można zmierzyć jej wymiary i porównać ze zwykłą tabelą danego ubrania w sklepie sportowym online, by być pewnym dobrze wybranego rozmiaru.

19)
Odzież termoaktywna do biegania zimą-czy latem też w niej biegać?
Jak najbardziej, używamy jej cały rok. Nawet w upały, ma ona takie właściwości, że przystosowuje swoje oddziaływanie do panujących warunków pogodowych.

20)
Bielizna termoaktywna do pracy fizycznej czy tylko do sportu?
Praca fizyczna i sport ma wspólny pierwiastek, tu i tu pracują mięśnie, tu i tu człowiek się poci. Jak nabardziej można używać ubrań tego typu także podczas pracy fizycznej.

21)
Koszulka termoaktywna do czego służy?
Zwana także rashguardem koszulka sportowa służy głównie jako odzież wspomagająca wysiłek sportowy ale także jako warstwa ocieplająca podczas wypraw.

22)
Bielizna termoaktywna do nurkowania?
Jasne, świetnie sprawdzi się jako bielizna nurkowa pod ocieplacz suchego skafandra. Pomoże zachować ciału jeszcze więcej ciepła.

23)
Bielizna termoaktywna do spania?
Znamy ludzi którzy używają jej w ten sposób, zwłaszcza podczas chorób czy dreszczy-też próbowaliśmy i polecamy podczas choroby dla wypocenia się 🙂

24)
Koszulka termoaktywna do siatkówki?
Oczywiście, t-shirt techniczny nadaje się do każdego rodzaju sportu, także do siatkówki.

25)
Koszulka termoaktywna do biegania damska, nadaje się?
Oczywiście, zwiększy znacznie poziom komfortu na treningu. Polecamy także damskie legginsy lub spodenki z podobnego materiału.

26)
Czy nada się odzież termoaktywna do piłki nożnej?
Tak. Ubrania techniczne są używane przez najlepszych zawodowych piłkarzy na świecie, to nie przypadek 🙂

27)
Koszulka termoaktywna czy warto czy to tylko dobra reklama?
Warto! Dla zdecydowanej większości osób przejście z odzieży bawełnianej do termicznej to podniesienie treningu na kolejny poziom. Można wybrać różne kroje, większość osób wybiera rashguardy z krótkim lub długim rękawem które są skrojone tak aby dość dobrze przylegać także do talii. Są też kroje luźniejsze, ale najlepsze efekty dla ciała są gdy użyjemy wspomnianych koszulek kompresyjnych, przylegających do całego ciała.


28)
Bielizna termoaktywna czy jest ciepła?
Tak, ciepła i cieńka przy niskich temperaturach spisuje się świetnie i bardzo pomaga. W warunkach chłodu warto ją ubrać pod zwykłe ubranie, nie widać jej pod spodem, a komfort jaki pzynosi i ciepło nie równa się z niczym.

29)
Koszulka termoaktywna czy kompresyjna?
W zasadzie zwykle to jest to samo, tylko koszulka termoaktywna może nie przylegać na całym ciele a kompresyjna przylega. Wiele firm jednak nazywa swoje termoaktywne t-shirty koszulkami termoaktywnymi więc w zasadzie trzeba patrzeć na zdjęcia i w jaki sposób krojona jest koszulka, jeśli pas jest zwężany to jest to koszulka kompresyjna ale zarazem termoaktywna (czyli złożona głównie z poliestru). Najlepiej aby taki t-shirt miał formę rashguarda kompresyjnego, wówczas kompresja obejmuje większą ilość mięśni co przekłada się na jakość treningu.

30)
Termoaktywna czyli…jaka?
Czyli odprowadzająca ze spoconego ciała wilgoć i trzymająca odpowiednią temperaturę, same korzyści 🙂

31)
Rashguard czy termoaktywna?
Rash guard jest termoaktywny, zwykły t-shirt może nie być opięty na całym ciele a rashguard jest, dlatego tak świetnie nadaje sie na siłownię, bieganie czy do sztuk walki jak mma czy bjj. Polecamy zdecydowanie wersję rashgardową.

32)
Koszulki termoaktywne do mma i bjj, czy będą odpowiednie do sportów walki?
Jak najbardziej, zaraz po surfingu i futbolu amerykańskim, rynek sportów walki przejął ubrania techniczne jako podstawową odzież do sportów walki. Z własnego doświadczenia, również polecamy takie rozwiązanie.

33)
Czy nada się odzież termoaktywna dla dzieci, głównie dla chłopców? Mam dwóch synów którzy chodzą na bjj i chcą kupić rashguardy.
Jak najbardziej, taki ubiór treningowy działa tak samo dobrze dla dzieci jak i dla dorosłych a rynek oferuje takie stroje od wielu lat.

34)
Odzież termoaktywna i bielizna, potrzebuję informacje na temat składu.
To jest kwestia indywidualna, zazwyczaj w skład wchodzi poliester z domieszką elastanu od kilku do 20%. Według naszego doświadczenia mieszanka 92% poliestru z 8% elastanu jest najlepszym rozwiązaniem.

35)
Spodnie termoaktywne co to jest i co dają? Czy takie getry męskie nadadzą się do biegania?
Nie tylko się nadadzą ale też znacznie pomogą w ćwiczeniach i ułatwią trening, chroniąc mięśnie przed kontuzjami. Produkt ten często przez sklepy określany jest jako legginsy sportowe męskie.

36)
Co dają spodenki termoaktywne?
Obcisłe, czyli krótkie legginsy opinają mięśnie, dbając o ich ogrzanie i odprowadzanie z nich nadmiaru wilgoci który zostaje następnie odparowywany z zewnętrznej części spodenek dlatego są one idealne na siłownię, do biegania oraz innych aktywności fizycznych. Są też wersje nie kompresyjne, czyli luźne krótkie spodenki które nie spełniają, aż tylu funkcji jak te obcisłe, a ich atutem wówczas jest również odparowywanie potu i bardzo szybkie ich wysychanie po praniu, pomiędzy kolejnymi sesjami ćwiczeń.

37)
Bluzy termoaktywne, czy tylko do biegania?
Nie tylko, taki materiał oznacza poliester-są wspaniałe bluzy poliestrowe które można nazwać termoaktywnymi a tak naprawdę są super ciepłymi i fajnymi bluzami do noszenia na co dzień.