Pytania o siłownię – zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z siłownią

 Pytania o siłownię – zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z siłownią

Zebraliśmy Wasze pytania w jeden artykuł i poradnik poświęcony odpowiedziom na najczęściej zadawane pytania o tematy związane z siłownią. Jeśli będą pojawiały się na naszych mediach kolejne pytania to artykuł będzie o nie realizowany, mamy nadzieję, że wszystkie odpowiedzi będą pomocne 🙂

Ćwiczenia co drugi dzień, jakie efekty mnie czekają?

Częstotliwość ćwiczeń to kwestia wysoce indywidualna, ćwiczenie co drugi dzień, co do zasady, jest wystarczające aby przynosić bardzo dobre efekty i jeśli nie jesteś zawodowym kulturystą to na pewno jest wystarczające. Co do ustalania częstotliwości treningów, zajrzyj do jednego z poniższych pytań gdzie jest bardziej rozbudowana odpowiedź na pytanie jak często ćwiczyć na siłowni.

Trening cardio co drugi dzień, czy to wystarczy?

Odpowiedź brzmi tak, trening cardio co drugi dzień na pewno przyniesie efekty, a tym lepsze one będą jeśli połączysz je z odpowiednią dietą, albo z ćwiczeniami na siłowni, tańcem, basenem czy jakąkolwiek inną aktywnością fizyczną, co nie zmienia faktu, że sam trening cardio w takiej częstotliwości również przyniesie pozytywne efekty.

Trening 4 razy w tygodniu, będą efekty?

Trening 4 razy w tygodniu, niezależnie od trenowanego sportu, na pewno przyniesie efekty – czy to będzie spalanie tkanki tłuszczowej czy sam progres w danym sporcie związany z przyzwyczajeniem układu nerwowego do ruchów obecnych w nim, a także tworzenie nowych i umacnianie starych połączeń neuronowych współodpowiedzialnych za dobre wyniki.

Kiedy siłownia po tatuażu?

Zalecany czas to od tygodnia do nawet czterech, ale pójście na siłownię po tatuażu to sprawa zależna od kilku czynników, takich jak miejsce zrobienia tatuażu, jeśli masz tatuaż na stopie, a pójdziesz dość szybko trenować barki to jest to mniej szkodliwe niż gdy pójdziesz ćwiczyć barki klub klatkę mając tatuaż wykonany w okolicach tych grup mięśniowych. Tak samo indywidualną sprawą jest gojenie się rany i dbanie o nią, różne organizmy różnie radzą sobie z gojeniem, aby je przyspieszyć warto używać specjalistycznych kremów i dbać o to aby nie zapocić miejsca wykonania wzoru. Obserwuj stan rany i jak się zagoi, możesz śmiało ruszać na trening!

Gdzie kupić odzież na siłownię?

Polecamy nasz sklep z odzieżą na siłownię. Pytając czy to google czy osoby ćwiczące na siłowni, bardzo prawdopodobne jest, że i tak byś do nas trafił. Ciuchy na siłownię tworzymy od 2012 roku i ubraliśmy setki tysięcy osób na całym świecie. W asortymencie mamy odzież na siłownię męską i damską. Nieustannie hitami są nasze grafiki dostępne na męskich koszulkach, bokserkach z kapturem, tank topach na siłownię, krótkich spodenkach kompresyjnych i spodenkach na siłownię, różnej długości – bo do kostki, trzy czwarte lub po prostu krótkich termoaktywnych sportowych legginsach i wielu różnych mniej lub bardziej popularnych akcesoriach na siłownię.

Co wybrać, siłownia czy basen? A może siłownia z basenem?

Siłownia z basenem to świetnie połączenie, treningi uzupełniają się wzajemnie. Dlatego można nie wybierać między nimi, a po prostu to połączyć. A ponad wszystko ważne aby się ruszać, więc każdy ruch to wartość dodana dla Twojego zdrowia i życia. Nie zastanawiaj się tylko ruszaj na trening 🙂

Co lepsze siłownia czy kalistenika?

Jeśli wiesz co to jest kalistenika to wiesz też, że to trudny, choć piękny sport. Jest on świetnym dopełnieniem siłowni i na odwrót, można śmiało uznać trening siłowy za dopełnienie ćwiczeń kalistenicznych przy których trudniej jest zaangażować i wyizolować różne grupy mięśniowe jak np. mięsień dwugłowy ramienia biceps. Jako, że trening tego typu polega na ćwiczeniu z własnym ciężarem ciała to kalistenika jest łatwiejsza do rozpoczęcia dla osób lekkich. Możesz sprawdzić czy jest ona dla Ciebie nawet we własnym domu, sprawdź nasz atlas ćwiczeń kalistenicznych i spawdź jak Ci się podobają i czy masz jakieś trudności z tym związane.

Siłownia czy bieganie?

Jak w poprzednim pytaniu, nie trzeba wybierać i zastanawiać się czy siłownia czy bieganie będzie odpowiedniejsze. Ważny jest ruch. Natomiast jeśli masz bardziej sprecyzowane plany np. schudnąć lub lepiej wyglądać i koniecznie wybrać tylko jedną z opcji to do spalania tkanki wystarczające może być bieganie, a do nabrania masy mięśniowej siłownia. Jednakże stanowczo zalecamy dywersyfikować zajęcia, aby uniknąć monotonii i łączyć bieganie z siłownią. Co do samej siłowni to też kwestią jest dostęp do niej, zależnie od tego gdzie mieszkasz. Jeśli nie masz czasu, albo chcesz rekreacyjnie coś porobić dla zdrowia, a na siłownię musiałbyś jechać 40 minut w jedną stronę to wówczas biorąc pod uwagę indywidualne warunki, bieganie może okazać się odpowiedniejsze, analogicznie siłownia w innych konkretnych sytuacjach.

Siłownia czy trening w domu? Co wybrać?

Dobre pytanie, wiele zależy od tego jakie masz potrzeby i jakie warunki, przeczytaj także odpowiedzi na dwa powyższe pytania, a tutaj odpowiemy jaką przewagę ma siłownia nad treningiem w domu. Profesjonalna siłownia dywersyfikuje trening ze względu na dostęp do wielu różnych urządzeń i maszyn, a także wolnych ciężarów. Na współczesnej siłowni nie musisz skręcać hantli jak to często ma miejsce w warunkach domowych. Zależne jest to także od samodyscypliny, są osoby które wolą chodzić na siłownię zamiast trenować w domu dlatego, że w klubie jest im łatwiej skupić się w 100% na ćwiczeniach i mają tam więcej motywacji do „zrobienia roboty”. Wybierz sam, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby przeplatać trening w zaciszu domowym z pójściem do profesjonalnego klubu fitness.

Siłownia vs boks i inne sztuki walki, co jest najlepsze?

Najlepsze do czego? Do samoobrony sztuki walki i boks, do poprawienia atletycznej sylwetki siłownia. Sprecyzuj swoje potrzeby i do dzieła, rozważ także połączenie treningów siłowni i sztuk walki lub boksu, wówczas będziesz odnotowywał progres w każdej z tych materii.

Baner z odzieżą na siłownię

Siłownia czy crossfit?

Niektórzy łączą oba rodzaje treningu, oba są dobre. Crossfit jest mniej monotonny dla większości osób, ale też bardziej kontuzjogenny. Jeśli jesteś początkujący to warto iść tu i tu i zobaczyć co Ci się bardziej podoba, weź pod uwagę także opiekę trenerską dostępną na sali, na początkowym etapie jest bardzo ważna i pomaga zaoszczędzić na zdrowiu. Jeśli ćwiczysz już jakiś czas na siłowni lub na crossficie polecamy Tobie sprawdzić druga dyscyplinę osobiście. Zwykle pierwszy trening jest za darmo więc nie trzeba od razu kupować karnetu. Jeśli chcesz zgłębić temat crossfitu mocniej to zapraszamy do naszej crossfitopedii, gdzie odpowiadamy na ponad 40 pytań związanych z tego typu treningiem.

Siłownia i alkohol, czy można to łączyć?

Jeśli pytałbyś o to czy siłownia czy alkohol to odpowiedź brzmiała by, że to pierwsze, ale jeśli pytasz czy siłownia i alkohol sobie nie przeszkadzają to odpowiedź brzmi nie, wszystko jest dla ludzi… Ale warto zachować umiar w spożywaniu alkoholu, nie tylko dlatego, że nadmiar alkoholu wpłynie negatywnie na efekty, ale przede wszystkim dlatego, że alkohol w nadmiarze nie jest zdrowy i uzależnia.

Siłownia za i przeciw?

Ciężko napisać, aby coś świadczyło na niekorzyść siłowni i sportu w ogóle. Korzyści jest całe mnóstwo, zdrowie, poprawa pewności siebie, siła, poprawa wyglądu w ślad za czym idzie większy respekt otoczenia i zwiększone zainteresowanie płci przeciwnej, a także pozawanie na siłowni nowych ludzi. Przeciw siłowni główne co nasuwa się na myśl to przeciwskazania zdrowotne, zawsze warto słuchać się lekarza i zawsze warto konsultować się z więcej niż 1 specjalistą, ponieważ oni także wykazują się subiektywizmem, czy nieaktualną wiedzą, są lekarze którzy zabronią Ci trenować, a inni będą Cię treningiem siłowym właśnie leczyć. Zapytaj 2-3 specjalistów jak to wygląda w Twojej sytuacji, jeśli będą przeciwskazania do siłowni, zapytaj o inne sporty jakie możesz uprawiać. Ruch to zdrowie!

Ludzie na siłowni, jacy są?

Jeśli zastanawiasz się czy wybrać się na siłownie ze względu na ludzi i swoje obawy to skończ się zastanawiać i idź na trening sprawdzić samemu 🙂 Ludzie są różni, jak wszędzie, ale większość jest ok i na zdecydowanej większości siłowni możesz czuć się bezpiecznie. Mało tego, na siłowniach spotkasz dużo pomocnych ludzi, którzy chętnie pokażą Ci jak ćwiczyć. Treningi dały początek wielu ciekawym i świetnym znajomościom i wpłynęły pozytywnie na mnóstwo ludzi i ich żyć. Zwykle im większa sieć kontaktów tym lepiej, łatwiej dostać dobrą pracę i załatwić różne sprawy 😉

Początki na siłowni, jak zacząć?

Przede wszystkim, aby zacząć sprawdź dostępne obiekty i wybierz ten z opieką trenerską. Początki na siłowni zawierać powinny naukę ćwiczeń, aby nabrać dobrych nawyków i uniknąć kontuzji. Dobra technika to także szybsze efekty. Teraz jak już wiesz jak zacząć na siłowni, po prostu idź na nią 🙂

Pierwszy trening. Czy otrzymam pomoc na siłowni?

Rozumiem, że pytanie dotyczy przede wszystkim pomocy w zakresie techniki wykonywania ćwiczeń. Nie na każdej siłowni jest zapewniona pomoc tego typu, choć w dzisiejszych czasach na większości, zwłaszcza sieciowych siłowni jest obecny trener. Sprawdź na stronie internetowej klubu, albo zadzwoń i dowiedz się jak to wygląda. Alternatywą dla pomocy trenerskiej zapewnianej przez klub jest pomoc współćwiczących, choć nigdy nie wiesz jakie kompetencje i doświadczenie ma inna osoba ćwicząca więc nie jest to najlepsza opcja, rekomendowanym rozwiązaniem jest wynajęcie trenera personalnego który poświęci Ci uwagę przez cały trening.

Co kupić na siłownię?

Jeśli chodzi o pierwszy trening to nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Możesz iść zabierając zwykły t-shirt, krótkie spodenki lub specjalne dresy na siłownię, buty sportowe. Jeśli jesteś pewien, że trening na siłowni Ci odpowiada to większość potrzebnych rzeczy możesz kupić w naszym sklepie sportowym online, niezależnie czy potrzebujesz specjalistycznej odzieży czy akcesoriów.

Ręcznik na siłownię, czy jest potrzebny?

Tak, ręcznik na siłownię jest potrzebny, to podstawa higieny Twojej i współćwiczących. Każdy powinien mieć ze sobą ręcznik i kłaść go na ławkach i przyrządach. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chciałbyś kłaść się na ławce mokrej od czyjegoś potu? Jasne, że nie. Dlatego ręcznik jest bardzo ważnym elementem treningu.

Jaka muzyka na siłownię? Motywacyjna?

Muzyka na siłownię to kwestia indywidualna, sam znam osoby, którym dobrze trenowało się, gdy w słuchawkach rozbrzmiewały hity zespołu akcent i Zenona Martyniuka 🙂 Jednak większość osób woli muzykę określaną jako muzyka motywacyjna, wpisz w youtube „muzyka motywacyjna” lub „muzyka na trening” i zobacz czy Ci pasuje.

Jaka koszulka na siłownię?

Najkrótszą odpowiedzią na pytania jaka koszulka na siłownię będzie najlepsza jest taka, że koszulka powinna być wygodna i zapewniać pełną swobodę ruchów w ślad za czym idzie dobre samopoczucie. Większość osób wybiera koszulki termoaktywne zwane rashguardami, spełniają one powyższe warunki, a do tego są dopasowane. Na tą chwilę można śmiało uznać je za najlepszy wybór, a jeśli chcesz przeczytać więcej o koszulkach na siłownię to kliknij w nasz artykuł jak wybrać koszulkę na siłownię?

Jak często chodzić na siłownię? Czy siłownia co drugi dzień, czy może codziennie?

Wiele osób zastanawia się co ile ćwiczyć na siłowni, aby nie było to za mało, ani za dużo. Najważniejsze jest aby dostosować ćwiczenia do swojego trybu życia, a każdy ma inny tryb. Aby to zrozumieć trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie swojego trybu życia i warunków jakie mamy. Odpowiedź na pytanie jak często chodzić na siłownię, czy co drugi dzień czy codziennie jest zatem rozbudowana i najważniejsze jest, aby zrozumieć od czego zależy częstotliwość treningów.

Tutaj dochodzimy do bardzo istotnego czynnika, mianowicie snu i regeneracji Jedna osoba śpi 5 godzin dziennie, inna 8…sprawa komplikuje się bo jednej osobie może wystarczyć te 5 godzin i czuje się ok, a innej potrzebne jest 8 godzin, ale też śpi 5 bo musi wstawać do pracy…Jak widać sprawa jest wysoce indywidualna, a wiele czynników oprócz potrzeb naszego organizmu ma wpływ na to w jaki sposób funkcjonujemy. Ktoś może mieć dziecko, do którego wstaje średnio 2 x w nocy przez co nie wchodzi w głębokie fazy snu i jest mniej wypoczęty. Inna z kolei osoba ze względów życia w stresie może mieć problem ze snem i budzić się kilka razy w nocy. Jeszcze kto inny może mieć schorzenia związane z przegrodą nosową i nieświadomie budzić się wiele razy w nocy i mimo przespania 8 godzin być niewypoczętym.

Kolejną ważną sprawą jest intensywność treningu, czy Twój trening na siłowni jest długi i wymagający, krótki i wymagający czy długi i lekki? Czy ćwiczysz jakieś dodatkowe sporty, inna będzie zalecana ilość treningów na siłowni dla osoby która ćwiczy inne sporty 3 razy w tygodniu np. mma, a inna gdy ktoś chodzi 3 razy w tygodniu na taniec, który w wersji rekreacyjnej jest dużo mniej wymagający niż trening mma.

Zatem, jak często chodzić na siłownię? Odpowiedzią jest, słuchać swojego organizmu i zadawać sobie pytanie „jak się czuję z obecną ilością treningów?” Ogólnie rzecz biorąc na pewno potrzebny jest co najmniej jeden dzień na regenerację, a ilość jednostek treningowych w środku tygodnia uzależniona powinna być od trybu życia, zawodowiec, kulturysta, który zarabia utrzymując się z tego sportu może z powodzeniem ćwiczyć nawet 2 razy dziennie albo raz dziennie przez 6 dni w tygodniu dbając o regenerację. Zauważ, że sportowcy sportów walki wykonują oprócz ćwiczeń siłowych również wiele jednostek treningowych, bardziej wyczerpujących, z zakresu wytrzymałości i sparingów. Więc organizm ludzki jest w stanie wiele znieść.

Jeśli pracujesz, oczywiście taka ilość treningów na siłowni może być za duża, przecież jest jeszcze prywatne życie, trzeba się wyspać i zregenerować. Dla większości osób optymalna liczba to około trzech treningów w tygodniu, gdzie zwiększenie liczby do 4 czy 5 razy jest akceptowalne, ale zmniejszenie ich do dwóch razy także ma sens jeśli masz mało czasu wolnego i niedostatek czasu na regenerację, zawsze lepiej jest ćwiczyć chociaż trochę niż w ogóle i zawsze można uzupełnić trening krótkim bieganiem w wolnej chwili jako uzupełnienie prowadzące do lepszego zdrowia i formy.