CROSSFITopedia-wszystko co chciałbyś wiedzieć o crossficie!

 CROSSFITopedia-wszystko co chciałbyś wiedzieć o crossficie!

Zebraliśmy ponad 40 pytań od osób zainteresowanych tematyką Crossfitu-poniżej prezentujemy wszystkie pytania i odpowiedzi na nie! Miłego czytania.Gdzie trenować crossfit?

1) Gdzie trenować Crossfit?

CrossFit ciężko zaszufladkować i tak naprawdę trenować można go wszędzie, pytanie i problem powstaje w momencie kiedy docieramy w głąb tej metodologii, i odkrywamy coraz to nowsze i bardziej skomplikowane ćwiczenia, takie jak zarzut sztangi czy może wspieranie gimnastyczne na kółkach bądź czasem może to już być najzwyklejsze podciąganie,  wtedy dla naszego rozwoju dobrze jest mieć Trenera, który specjalizuje się właśnie w CF, a taką osobę możemy spotkać w Afiliowanych Siłowniach (potocznie zwanych BOX)  i tam trenerzy zadbają o nasz rozwój oraz bezpieczeństwo, od samego początku przygody z tym pięknym sportem😊

2) Gdzie oglądać crossfit Games?

CrossFit Games możemy śledzić na różnych platformach, czy to internetowych takich jak Facebook, YouTube, czy strona crossfitgames, a od nie dawna transmitowany jest poprzez telewizje ESPN na żywo oraz jako retransmisje.

3) Crossfit kiedy widać efekty?

Jest to ciężkie pytanie, i odpowiedz na nie jest jedno znaczna, bo dużym czynnikiem naszych postępów jesteśmy my, czy sumienie trenujemy, czy dieta jest dopięta na ostatni guzik, czy się wysypiamy. Jeśli wszystkie zewnętrzne czynniki mamy dopięte na ostatni guzik to gwarantuje że postępy pojawią się bardzo szybko a nasza sprawność z dnia na dzień będzie rosła.

4) Kiedy powstał Crossfit i kto go wymyślił?

Crossfit jako organizacja została sformalizowana w 2000 roku i powstał CrossFit, Inc. A sama firma i pierwszy Box w Santa-Cruz w Kalifornii ma swój początek w 1996 roku, założycielem i twórcą metodologii jest Greg Glassman.

5) Kto trenuje crossfit?

Każdy może trenować, a biorąc pod uwagę regułę, że CF to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne wykonywane w wysokiej intensywności, każdy trening interwałowy możemy zaklasyfikować do CF, tak jak i pływanie czy nawet bieganie bądź podnoszenie ciężarów, wszystko zależy od tego czy chcemy tak to sklasyfikować. Crossfit trenuje bardzo szerokie grono ludzi, od Służb mundurowych przez lekarzy po osoby pracujące fizycznie, przyczyną tego jest dążenie do poszerzania swoich zdolności motorycznych, a jednym z założeń CF jest przygotowanie trenujących na problemy jakie napotykamy w życiu codziennym, by móc je bez najmniejszego zawahania pokonać.

6) Kto może trenować crossfit i czy warto go trenować oraz czy są jakieś przeciwwskazania? Czy crossfit jest bezpieczny i zdrowy?

Zacznijmy od tego czy do CF są przeciwwskazania, największym jest ego i poświęcanie techniki na rzecz intensywności, oczywiście w momencie bardzo złego stanu zdrowia, poważnych kontuzji, wymagany jest nadzór lekarski, i ciągły kontakt z nim trenera, jeśli jest zgoda na aktywność fizyczną, i tu pada odpowiedz na pytanie KTO może trenować, i odpowiedz brzmi każdy, w CF istnieje pojęcie skalowania, czyli dostosowania danego ćwiczenia do poziomu technicznego bądź stanu zdrowia, intensywności do naszego wytrenowania i możliwości kontroli ciała i techniki wykonywania danego zadania, skalowanie pozwala nam modyfikować treningi tak by były bezpieczne i dostępne dla każdego ćwiczącego niezależnie od stanu zdrowia czy też poziomu wytrenowania. Crossfit jako system treningowy jest prozdrowotny i bezpieczny i po to powstał, natomiast CrossFit jako sport zawodowy, jak każdy niesie za sobą ryzyko kontuzji, bo celem nadrzędnym jest wygranie zawodów, a w takim wypadku często poświęcamy poprawność wykonywania ćwiczeń nad szybkość, by wygrać.

7) Crossfit-co to jest i co daje? Proszę o prosta odpowiedź w dwóch zdaniach.

CrossFit to trening wykorzystujący ciągle zmienne ruchy funkcjonalne wykonywane w wysokiej intensywności z poprawną techniką, a celem tego jest bycie jak najsprawniejszą i najlepszą wersją siebie.

8) Crossfit co jeść aby mieć jak najlepsze efekty? Co jeść przed treningiem aby wytrzymać całą sesję? Czy można ćwiczyć crossfit bez diety?

Diety promowane przez CrossFit to dieta Zone, oraz przez społeczność dieta
Paleo, natomiast podstawą będzie zbilansowana dieta dostosowana do naszych
potrzeb indywidualnych, czy to redukcji a może budowy masy mięśniowej,
pilnowanie Makroskładników też będzie bardzo owocne najważniejsze, żeby
trzymać się tej diety, którą wybierzemy a efekty przyjdą.

9) Crossfit co to znaczy i co to za sport? Jaka jest geneza tej nazwy?

CrossFit to nazwa systemu treningowego, która jest opatentowana i zarezerwowana tylko dla osób upoważnionych do jej używania, sama nazwa powstała by określić tą metodologie treningową, i można się w niej doszukiwać ze to połącznie Fit i Cross, idąc dalej że oznacza wszystkie aspekty Fitness połączone ze sobą, jako Sport łączy wszystkie możliwe testy, sprawności by określić najsprawniejszą osobę na Świecie, na tej samej zasadzie jak NBA twierdzi że to najlepsza liga koszykówki, na MŚ możemy spotkać się z maratonami czy też sprawdzianem maksymalnego ciężaru na Martwy ciąg czy też zawody rowerowe, na ten moment zawody CF to najwszechstronniejsze, zawody na Świecie.

10) Co to jest WOD?

WOD- Workout of The Day, trening, który mamy zaplanowany na dany dzień.

11) Crossfit co i jak… Czyli co potrzebne, aby zacząć trenować? Proszę o kilka wskazówek jak się do tego zabrać i jak przygotować się do pierwszego treningu?

Jak zacząć, odpowiedz jest prosta, dresik, buty kawałek wolnej przestrzeni i już możemy działać z pierwszym WOD, oczywiście będzie to trening bardzo podstawowy, bo jesteśmy osobą początkującą, ale tak to już wystarczy by wejść w ten świat. Jeżeli chcemy odczuć pełne spektrum CF nasze pierwsze kroki powinny być skierowane w kierunku wyspecjalizowanych trenerów w Afiliowanych siłowniach potocznie zwanych BOX, gdzie w kontrolowany sposób możemy zapoznać się z wszystkimi elementami tego pięknego sportu, przechodząc od zajęć wprowadzających Intro przez początkujących i tak aż osiągniemy poziom zaawansowany. Pierwszy trening, najważniejszym krokiem jaki musimy zrobić w przygotowaniach to krok w stronę siłowni, a tam już Trener was odpowiednio pokieruje.

12) Crossfit jakie ćwiczenia wg. Ciebie są najlepsze?

Ćwiczenia wykorzystywane w Cf z założenia są wielostawowe co za tym idzie mają być jak najbardziej funkcjonalne, i ciężko określić jedno bądź kilka najlepszych, dla mnie najprzyjemniejsze są elementy z podnoszenia ciężarów i myślę, że dużo osób myśli tak samo 😊

13) Jaka odzież do crossfitu, jak się ubrać na trening?

W dzisiejszych czasach już praktycznie każda marka produkuje ciuchy dedykowane pod szeroko pojęty trening typu Cross, więc jest z czego wybierać, takie podstawowe punkty które nasz ubiór powinien spełniać to, nie może krępować naszych ruchów, powinien być z materiału oddychającego a buty na jak najbardziej płaskiej podeszwie, kolorystyka dowolna choć większość CrossFit-erów wybiera barwy jaskrawe😊

SPRAWDŹ SKLEP Z ODZIEŻĄ DO CROSSFITU ONLINE

14) Czemu crossfit a nie siłownia? Co lepsze i do jakich celów?

Niema odpowiedzi na to pytanie co jest lepsze, każda aktywność fizyczna niesie za sobą korzyści. Celowość metody jaką wybierzemy to już inny temat, kulturyście nie będzie potrzebny trening CF, ale może go wykorzystać w swoim planie treningowym jako cardio bądź mocną sesje HIT, tak samo CF nie stanie się lepszy w swoim sporcie wykorzystując tylko metody kulturystyczne, ale może zaimplementować poszczególne ćwiczenia by uzupełnić braki w sylwetce, bądź wyizolować słabsze partie mięśniowe. Cel do jakiego dążymy warunkuje metodę treningową jaką wybierzemy.

15) Czytałem ostatnio historię z cyklu „jak crossfit zmienił moje życie” o osobie otyłej która w dwa lata podobno schudła

kilkadziesiąt kilogramów, czy to możliwe? Jak schudnąć przy crossficie i czy faktycznie jest taki dobry dla otyłych?

Redukcja masy przy treningu Crossfit jest jak najbardziej realna i bardzo często spotykana w każdym klubie, czy jest to najoptymalniejsza metoda, to zależy od osoby która podjęła tą drogę do redukcji, od zaangażowania w dietę i systematykę treningową, oraz poprawne podejście do treningu zwłaszcza pod względem technicznym. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy jest to najlepszy system w takiej drodze, bo na sukces końcowy wpływa dużo czynników i tak naprawdę jeśli będziemy się trzymać wytycznych trenera, dietetyka i nie oszukiwać siebie, to na 100% osiągniemy swój cel czy to poprzez trening CF czy też kulturystyczny, a także przez inne formy aktywności.

16) Crossfit jak często trenować, aby efekty były optymalne i jak szybko się pojawią?

Dla osób początkujących treningi trzy razy w tygodniu są wystarczające, a czy przejdziemy na większą ilość jednostek treningowych to już zależy od naszego celu, który się kryje za treningami. Efekty pojawią się wprost proporcjonalnie szybko do tego jak poważnie traktujemy te treningi, czy przestrzegamy dietę i dbamy o regeneracje naszego ciała i głowy. Im poważniej do tego podejdziemy tym szybciej pojawią się efekty.

17) Jak ułożyć trening crossfit dla początkujących?

Trening osoby początkującej, powinien składać się z rozgrzewki ogólnej i aktywizacji ciała, następnie dużą część treningu zająć powinny elementy doskonalące technikę i dopiero na koniec powinna się pojawić intensywność w postaci WOD, składającego się z elementów które osoba początkująca jest w stanie kontrolować i wykonywać poprawnie. Programowanie i zasady jak układać treningi są dostępne na stronach Crossfit, co dzień jest też publikowany WOD ogólnie dostępny dla wszystkich.

18) Jak ćwiczyć crossfit w domu bez sprzętu, bez obciążenia i ciężarów?

Do podstawowych WOD, jak najbardziej wystarczy nam masa własnego ciała i doza wyobraźni do tworzenia treningów samemu, bądź korzystania z bazy jaką zapewnia nam sam Crossfit i szeroko pojęte social media, a także można skorzystać z usług trenera, który taki plan nam przygotuje. Pamiętajmy tylko że na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo i zdrowie, więc jeśli nie jesteśmy pewni techniki wykonywania ćwiczeń, zawsze warto to skonsultować z Trenerem, a takie konsultacje zaowocują nam jeszcze większym rozwojem i zmniejszą ryzyko kontuzji. Wygospodaruj kawałek przestrzeni w salonie i ciesz się z domowego CF, a możliwości treningów są nieskończone.

Pompki, przysiady, wykroki, plank, wyskoki czy podciągnięcia wszystko do twojej dyspozycji.

19) Chcę wybrać się na pierwsze zajęcia, ale trochę się wstydzę, czy możesz powiedzieć jak wygląda crossfitowy trening?

Pierwszy krok to krok w stronę siłowni, która jest afiliowana, bądź posiada trenerów wyspecjalizowanych bądź certyfikowanych w CF. Jeśli idziemy do Box-a (siłownia CF) to możemy być pewni że od wejścia, na recepcji już zostaniemy pokierowani i poinstruowani co i jak. Zajęcia będzie prowadził trener i na początek przygotuje nas do nich, sprawdzi jakie ograniczenia w mechanice ruchu mamy i nad czym trzeba pracować, następnie zaczniecie się zapoznawać z ćwiczeniami i nazewnictwem stosowanym w trakcie zajęć, główny nacisk na początku naszej przygody z Crossem będzie technika a intensywność będzie ograniczona do naszej techniki i ta z zajęć na zajęcia poznawać będziemy coraz więcej technik i ćwiczyć z większa intensywnością.

20) Jak zostać trenerem crossfit?

Aby zostać trenerem należy ukończyć weekendowy kurs organizowany prze CrossFit inc. Zakończony egzaminem. Upoważnia to do prowadzenia treningów oraz otwarcia siłowni pod szyldem CF i przystąpienie do programu Afiliacyjnego co daje nam możliwość posługiwaniem się nazwą CrossFit.

21) Jak wyglądają zawody crossfit i jakie są zasady?

Zawody mogą być jedno bądź kilku dniowe, składać się z jednego bądź kilkunastu treningów, o zakresie poziomów, podstawowy po tak zwany Elite najbardziej zaawansowany. O tym co znajdzie się w treningach decydują organizatorzy i przeważnie zawodnicy dowiadują się co ich czeka w dniu zawodów. Praktycznie co tydzień są organizowane jakieś zawody czy to w Polsce czy w Europie, niektóre poprzedzane są eliminacjami, ale są też takie na które wymagane są tylko zapisy bez wcześniejszej weryfikacji. Główną areną rywalizacji aby dostać się na CrossFit Games są  tak zwane sanctionals czyli cykl 16 turniejów z których zwycięzcy automatycznie kwalifikują się na finały, oraz CrossFit Open odbywa się on-line i mistrzowie krajów oraz czołowa 20 na świecie zyskuje kwalifikacje na finały które odbywają się w USA.

22) Jacy zawodnicy Crossfit są najlepsi na świecie?

Patrząc na historie u mężczyzn czołówka to reprezentanci USA i oprócz 2009 roku zawsze stawali na szczycie podium, u Kobiet zdecydowany prym wiodą reprezentantki Islandii oraz Australii.

23) Crossfit czy kalistenika lub streetworkout? Co lepsze?

Nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jeśli twoim celem jest bycie lepszym w Streetworkout to będziesz głównie trenował tą dyscyplinę a CF możesz stosować jako uzupełnienie treningu i to samo będzie się tyczyło w druga stronę jako uzupełnienie i wzmocnienie części gimnastycznej jako element crossfitu. Nie ma lepszych i gorszych metod treningowych, każda niesie za sobą rozwój i polepszenie naszego szeroko pojętego poziomu fitness.

24) Crossfit czy bieganie jeśli chce mieć dobrą kondycję ?

I to i to😊 każdy biegacz może skorzystać wprowadzając elementy Cf jako uzupełnienie treningu i wzmocnienie swojego ciała, a na pewno każdy CrossFit-er biega i to dużo bo to nierozłączny element WOD i treningów😊

25) Crossfit czy kulturystyka dla celów sylwetkowych?

Zależy jaką sylwetkę sobie wymarzyliśmy, kulturystyka promuje bardziej ascetyczną proporcjonalną budowę, crossfit natomiast bardziej atletyczną, jedna i druga super wygląda, czyli decyzja jest po naszej stronie, na jedna i druga wpływ będzie miała genetyka oraz dieta, natomiast zdecydowanie docelowe sylwetki różnią się od siebie.

26) Crossfit czy FBW na siłowni lub trening obwodowy?

Tak. Każda aktywność jest potrzebna i ważna i każda da nam przyjemność i efekty, w tym wypadku polecałbym spróbować każdej z wymienionych i po zdecydować co nam bardziej odpowiada😊

27) Czy tabata to element treningu crossfit?

Tabata może być elementem treningu CrossFit, natomiast trzeba pamiętać ze to metoda wynaleziona przez Prof. Izumi Tabata opierałą się na pracy przez 20sec na około 170% VO2max i następnie 10 sec odpoczynku powtarzana w czasie 4min, na cyklo ergometrze, w dzisiejszych czasach często nazywana HIT i w tym wydaniu może bądź nie mieć podobne efekty jak oryginalny protokół, zachęcam do zapoznania się z badaniami Prof. Tabaty z 1996 roku .

28) Crossfit czy fitness dla kobiet i dziewczyn?

Istnieje mit że CrossFit z kobiety zrobi potwora złożonego z samych mięśni, i tak to jest mit, każdy trening może powodować przyrost masy mięśniowej jeśli taki bodziec skierujemy w nasze mięśnie, dużo do powiedzenia maja nasze geny i rodzaj sylwetki, zakres ćwiczeń i dieta. Jeśli w naszym treningu przeważać będą ciężary to tak pojawią się mięśnie, ale czy to źle? Wszystko zależy od celu i wymarzonej sylwetki do jakiej dążymy, jasno nie można wskazać co jest lepsze, każdy jest inny i dlatego polecam sprawdzić, przetestować co ci bardziej odpowiada i na co twoje ciało lepiej reaguje.

29) Crossfit czy interwały?

CrossFit to interwały, interwały to CrossFit, i tu i tu wykorzystujemy jedna i drugą metodę.

Możemy WOD wykonywać interwałowo tak jak i w interwałach wykorzystać ćwiczenia z CrossFit-u.

30) Crossfit czy boks rekreacyjnie?

Sam jestem fanem sportów walki i powiem tak, jeśli Boks jest nasza zajawką to wtedy użyjmy CF jako uzupełnienie i wzmocnienie pod treningi Box-u, jeśli jest na odwrót to każdy powinien wiedzieć jak się zachowywać w czasie sytuacji zagrożenia a Box taką możliwość nam daje nie zapominając o tym, że można nieźle się zmęczyć na treningu bokserskim. Polecam.

31) Crossfit jakie odżywki i suplementy?

CrossFit promuje jak najbardziej zdrowy i minimalistyczny styl odżywiania, i wszystko powinno być dostarczone w naszej diecie, co w tych czasach jest dość ciężkie, dlatego polecam complex witamin, jeśli mamy problem z dostarczaniem kalorii to uzupełnijmy posiłki białkiem, bądź węglowodanami w zależności od celu jaki mamy, i elektrolity ale pamiętajmy że dążymy do dostarczania wszystkich składników z diety.

32) Crossfit jakie buty będą odpowiednie?

Na rynku mamy zatrzęsienie butów do CF już chyba każda firma produkuje obuwie do tego rodzaju treningu, zwrócić należy uwagę by podeszwa była płaska a stopa ustabilizowana i nie latała jak w kapciu, buty minimalistyczne mile widziane.

33) Jakie białko po treningu Crossfit?

To zależy od diety na jakiej jesteśmy, bądź od wskazań naszego dietetyka, ale pamiętajmy że pełen wartościowy posiłek będzie najlepszy 😊

34) Crossfit jako uzupełnienie treningu kulturystycznego?

Jak najbardziej tak, oczywiście poza sezonem jeśli mówimy o zawodowcach, dla amatorów polecam raz, dwa razy w tygodniu sesje Cf jako cardio bądź trening HIT po treningu bądź jeśli to możliwe zamiast, co pozwoli na zwiększenie naszych zdolności treningowych, spali dużo kalorii i pozwoli na urozmaicenie reżimu treningowego.

35) W pobliskim klubie jest crossfit dla dzieci-czy warto zapisać tam swoje dziecko?

Tak warto dzieci zapisywać na sport, na każdy sport, jeśli mamy klub CF który oferuje takie treningi warto skorzystać, są one bardzo ogólnorozwojowe i ciekawe dzięki dużej zmienności ćwiczeń. Pamiętajmy by zawsze zweryfikować miejsce do którego zapisujemy dzieciaki pod względem trenera i uprawnień jakimi dysponuje, bo w końcu to nasze pociechy  oddajemy pod jego opiekę.

36) Czy Crossfit jest dobry pod MMA?

CrossFit jako metoda treningowa może zostać zaadoptowana jako trening przygotowania motorycznego pod każdy sport w tym MMA, pamiętać należy by metoda i zakres ćwiczeń był dobrany pod daną jednostkę i miał swoje miejsce w cyklu treningowym tak aby przyniósł zawodnikowi jak największe korzyści.

37) Crossfit dla niepełnosprawnych? Widziałem filmik z gościem z USA który trenował CF na wózku, czy są w Polsce sekcje które mają takich zawodników? Jak widzisz taki trening dla osoby niepełnosprawnej?

CrossFit oraz Trenerzy powiązani z nim  stworzyli osobną metodykę i szkolenie dla trenerów współpracujących z osobami o różnych stopniach niepełnosprawności ruchowej jak i umysłowej, w Polsce w warszawie CF Wilanów prowadzi taka sekcje osób trenujących, są też zawody międzynarodowe i nie oficjalne Mistrzostwa Świata oraz zawody dla Weteranów po amputacjach kończyn i cierpiących na PTSD. Jeśli ciekawi cię ten temat warto go zgłębić i zaobserwować profil Wheels Throwdown  na facebooku.

38) Crossfit dla zaawansowanych – jaki powinien być wg. Ciebie czas jednostki treningowej?

Osoby zaawansowane nie startujące w zawodach trenują przeważnie 5razy w tygodniu po 60 do 90minut, natomiast zawodnicy trenują często 6 dni w tygodniu po dwa razy dziennie w zakresie 90 do 2h czasem więcej.

39) Ile jesteśmy w stanie spalić kalorii na treningu Crossfit?

Mi najwięcej zdarzyło się 1200 w ciąg jednej 2h sesji treningowej, bardzo intensywnej, średnio z obserwacji moich klientów jest to około 750 przy 90minutowej sesji.

40) Czy masz informacje na temat najgorszych kontuzji jakie się przydarzyły podczas treningu crossfit?

Kilku byłem świadkiem, takich jak wybity bark, bądź zerwane wiązadła w stawie kolanowym, najgorsza jaką słyszałem to przerwany rdzeń kręgowy podczas wykonywania Rwania, później się okazało ze to był skutek przewlekłej kontuzji i ciągłego dociążania organizmu, 98% urazów o jakich słyszałem są związane z zawodami i osobami czynnie biorącymi w nich udział.

41) Crossfit dla biegaczy? Czy to dobre uzupełnienie treningu?

Bardzo dobre, jeśli odpowiednio dobierzemy ćwiczenia i intensywność, może osoba biegająca wynieść dużo korzyści, od zwiększenia szeroko pojętego mobility po zwiększenie siły ogólnej ciała, tylko pamiętajmy że taki plan treningowy musi mieć ręce i nogi by nie zrobić krzywdy osobie trenującej.