Kalistenika – co to jest ?

 Kalistenika – co to jest ?

Wiele osób zadaje sobie pytanie co jest kalistenika i czym się charakteryzuje? To sport który z roku na rok zyskuje na popularności. Trening kalisteniczny jest rodzajem treningu oporowego, do którego przeprowadzenia wykorzystuje się masę własnego ciała. Tak samo jak typowy trening na siłowni, może on służyć budowie siły, rozwojowi sylwetki, czy utrzymaniu ogólnej kondycji fizycznej. Dzięki kalistenice można jednak nauczyć się przy tym wielu widowiskowych elementów, takich jak stanie na rękach, czy ludzka flaga. Określenie „kalistenika” wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów: „kállos” i „sthénos” oznaczających „piękno”, oraz „siła”. Tym właśnie jest kalistenika.

Historia kalisteniki

Historia kalisteniki nie ma konkretnego początku. Była ona wykorzystywana jako fundament przygotowania do wielu sportów aż od starożyności i nikt nie traktował ćwiczeń z jej zakresu jako odrębnego rodzaju aktywności fizycznej. Sama kalistenika zaczęła zyskiwać na popularności dzięki trenującym ją osobom udzielającym się w internecie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jej pionierów jest Amerykanin Hannibal Lanham – znany pod nazwą „Hannibal For King”. Zamieszczał on nagrania ze swoich ulicznych treningów, których nowatorstwo szybko zaczęło inspirować innych i dało początek błyskawicznie rozwijającemu się nurtowi treningu z masą własnego ciała na całym świecie. Dotarł on oczywiście także do Polski i doprowadził do budowy pierwszego w kraju placu do ćwiczeń z masą własnego ciała w 2013 roku w Lublińcu. W tym samym roku odbyły się także pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Polski podczas Trec Games we Wrocławiu. Od tamtej pory tego typu wydarzenia organizowane są co roku. Kalistenika gwałtownie rozwinęła się na przestrzeni kilku lat, co sprawiło, że jej obecni zawodnicy prezentują zupełnie inny styl i poziom umiejętności niż Hannibal, który jednak wciąż cieszy się popularnością i szacunkiem wśród całej społeczności.

Baner z odzieżą do kalisteniki

Kalistenika i dostosowanie poziomu trudności ćwiczeń

Każda trenująca siłowo osoba wie, że aby mieć postępy, ćwiczenie nie może być za łatwe. W ćwiczeniach kalistenicznych w celu uzyskania adekwatnego do swoich możliwości poziomu trudności dokładanie ciężaru jest zastąpione innymi metodami. Należy do nich przede wszystkim wybieranie cięższych wariantów ćwiczeń opierających się na co raz bardziej wymagających dźwigniach. Dla przykładu zamiast standardowego podciągania można wykonywać archer pull-ups lub nawet podciąganie na jednej ręce. Inne sposoby to dodawanie krótkich pauz w poszczególnych fazach ruchu lub zwiększanie eksplozywności, z jaką robimy powtórzenia. Sprawdź nasz atlas ćwiczeń kalistenicznych.

Kalistenika – Street Workout

Frajda z nauki co raz trudniejszych ćwiczeń doprowadziła do powstania sportu (oficjalnie jeszcze niezarejestrowanego) opierającego się właśnie na tym widowiskowym aspekcie kalisteniki. Sportem tym jest Street Workout, w którym na całym świecie organizowane są liczne zawody, gdzie pasjonaci treningu kalistenicznego demonstrują układy najtrudniejszych elementów ze swojego repertuaru. W naszym kraju co roku organizowana jest konkurencja o tytuł Mistrza Polski, oraz wiele pomniejszych zawodów. Za każdym razem panuje na nich wyjątkowa atmosfera i odbywa się niezapomniane widowisko.

Siłownia vs kalistenika czyli ćwiczenia z masą ciała kontra ćwiczenia z ciężarem

Wiele osób zastanawia się co jest lepsze, ważąc wybór kalistenika vs siłownia. Czy w ogóle trzeba wybierać? Nie, ale niektórzy wolą skupić się na jednej aktywności. Ćwiczenia kalisteniczne posiadają swoje wady i zalety względem treningu z ciężarem. Spodobają się one przede wszystkim osobom, które nie mogą sobie pozwolić na wizyty na siłowni kilka razy w tygodniu. Do przeprowadzenia treningu kalistenicznego wystarczy w zasadzie podłoga i coś, na czym można się podciągać. Kolejną zaletą jest wspomniana wcześniej możliwość jednoczesnego nabywania widowiskowych i satysfakcjonujących umiejętności. Wadą kalisteniki jest jednak trudność z monitorowaniem swoich postępów, ponieważ bez ciężaru nie jesteśmy w stanie dokładnie określić przyrostu naszej siły w krótkim odstępie czasu. Trzeba użyć nieco sprytu, aby móc utrzymać ciągłe postępy, dlatego na początku swojej przygody warto zaopatrzyć się w dobry plan treningowy od kogoś, kto ma już doświadczenie i jest skory do przekazywania wiedzy.

AUTOR: Antoni Sygnat, IG: @antek_sygnat