Jak wybrać koszulkę na siłownię?

 Jak wybrać koszulkę na siłownię?

Wybór ubrań do treningu, zwłaszcza koszulek na siłownię, powinien być starannie przemyślany. Odpowiednia odzież zapewnia nam komfortowy trening, dlatego też na jej dobór warto warto poświęcić więcej czasu niż wtedy, gdy kupujemy ubrania codzienne. Korzystanie z siłowni nie jest jednorazową przygodą, gdyż w wielu sytuacjach regularne ćwiczenia stają się naszym hobby, o które warto odpowiednio zadbać. Pamiętajmy, że im trudniejszy wykonujemy trening, tym bardziej musimy być przygotowanymi na wszelkie niedogodności. Zarówno koszulka na siłownie, jak i pozostałe części ubioru, pomogą nam zachować największą wygodę, jeśli będą wybierane według konkretnych zasad. 

Rozmiar koszulki sportowej

Jeśli chodzi o dopasowanie koszulki do ciała, jest to kwestia sporna, a jej rozmiar może być dobierany według naszych preferencji. Część osób uważa, że taka koszulka powinna być o rozmiar większa, a druga część twierdzi, że powinna być ściśle dopasowana. Przede wszystkim zależy to od naszego gustu, czyli kwestii, w jakim ubraniu czujemy się najbardziej komfortowo. Rodzaj dopasowania to także kwestia czynnika psychicznego. Jeśli po naszym treningu dość wyraźnie widać efekty, to wtedy preferowana będzie obcisła koszulka. Z kolei na początku, gdy mam dość pokaźną tkankę tłuszczu, bądź małe mięśnie,  zdecydowanie poleca się założyć luźniejszy t-shirt, który zwiększy naszą pewność siebie. Pamiętajmy jednak, że nawet, jeśli gustujemy w dopasowanych do ciała ubraniach, nie mogą one sprawiać nam dyskomfortu. Koszulki sportowe nie powinny być zbyt obcisłe, gdyż w ten sposób mogą nas uwierać, obcierać skórę i utrudniać wykonywanie ćwiczeń. 

Koszulki na siłownię. Jaki materiał wybrać?

Ćwicząc na siłowni, musimy pamiętać o tym, iż ubieranie koszulek wyprodukowanych z bawełny czy lnu, nie musi przynosić nam korzyści. Wybierając naturalne materiały, możemy narazić się na zmniejszony komfort ćwiczeń, np. z powodu zbyt szybkiego pocenia się i szybkiego przemoczenia odzieży. W ten sposób koszulki bawełniane stają się ciężkie i mogą zaburzać nasze efekty treningowe. 

Na ogół koszulki takie jak t-shirty termoaktywne, bokserki, tank topy na siłownię oraz bezrękawniki powinny być wykonane z materiału lekkiego tzw. technicznej tkaniny. Materiał taki może zawierać poliester, elastan, poliamid lub mieszanki tych materiałów. Zaletą tych tkanin jest to, że są one lekkie i przewiewne. Koszulka taka prawie nie wchłania potu, a niewielkie ilości, które zostaną wchłonięte, oddaje do otoczenia. Materiały tego typu mają masę zalet. Większość osób noszących taką odzież chwali sobie przede wszystkim fakt, że jest ona lżejsza, nie gniecie się, nie blaknie oraz dopasowuje się do naszej sylwetki. 

Osobom chętnie wybierającym lekkie koszulki sportowe, które maskują nasze kształty, poleca się wybranie odzieży z poliestru lub poliamidu. Z kolei, jeśli wolimy ubrania dopasowane do ciała, które podkreślą figurę, strzałem w dziesiątkę będzie koszulka z elastanem lub lycrą. 

Krój koszulki na siłownię

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów koszulek, które doskonale sprawdzą się na siłowni. Największą popularnością cieszą się t-shirty z krótkim rękawkiem oraz bezrękawniki, jednak koszulki z długim rękawem również coraz częściej są wybierane przez osoby aktywne. Trzeci typ koszulek to doskonały wybór dla osób, które wykonują lżejsze ćwiczenia lub wówczas gdy na siłowni jest stosunkowo niska temperatura. Krótki rękaw z kolei sprawdzi się zwłaszcza, gdy najczęściej ćwiczymy dolne partie ciała. Dla osób, które chcą wyeksponować swoje wyrzeźbione ciało, poleca się wybór bezrękawników. 

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, z jakim rękawem koszulkę wybierzemy, warto, aby nie posiadała ona zbyt wielu szwów. Dzięki temu materiał nie będzie uciskał naszego ciała i powodować obtarć na skórze. 

Emilia Kwiatek