BAWEŁNIANA KOSZULKA CZY KOMPRESYJNA KOSZULKA TERMOAKTYWNA RASHGUARD?

Bawełniana koszulka czy kompresyjna koszulka rashguard?

Odwieczne pytanie o właściwości odzieży sportowej, w której ćwiczymy. Jest spora grupa ludzi, dla których koszulka to tylko zwykła męska koszulka na siłownie, jeśli ma tylko ma dobry rozmiar i zasłania nasze ciało, to jest odpowiednia, nie przykładając jednocześnie uwagi do jej jakości i funkcjonalności podczas treningu. Takie osoby często stosują klasyczny bawełniany t-shirt bądź różnego rodzaju koszulki na ramiączkach, bezrękawniki, tank topy czy inny gym wear jak stringery które są mniej lub bardziej obcisłe.


Czy bawełna jest odpowiednim materiałem dla odzieży treningowej?

Bawełna jest oczywiście materiałem, który jest bardzo przyjazny dla naszej skóry podczas treningu i od lat nas uświadamiano, że im większa jej zawartość w danym artykule, tym lepszej jest jakości – to prawda. Zwykły t-shirt jest dobry do treningu, ale techniczny jego odpowiednik jako odzież termiczna dzięki swoim właściwościom jest dużo lepszym wyborem. Bawełna podczas intensywnego treningu, nie zależnie czy jest to trening na siłowni, sztuk walk czy po prostu bieganie – staje się gąbką dla naszego potu. Po pierwsze jest to uciążliwe pod kątem higieny szczególnie w przypadku sesji na siłowni, gdy ktoś nie stosuje ręcznika sportowego na treningu, a potem ma się z kimś wymienić stanowiskiem do ćwiczenia – nie jest to mile widziane w klubach fitness. Kolejna sprawa to obecność różnego rodzaju drobnoustrojów, które idealnie rozwijają się w wilgotnym środowisku jak np. wilgotna koszulka bawełniana. Mokry T-shirt jest również wrażliwy na temperaturę i wiatr, czyli narażamy się na przeziębienie wynikające z pracy klimatyzacji bądź otwartego okna na sali treningowej lub miejscu takim jak siłownia – nawet w największe upały.

Na początek przygody z treningiem bawełniany t-shirt sprawdzi się jak najbardziej. Jednak gdy w skutek zdobywanego doświadczenia i wydłużenia sesji treningowych a także zwiększenia częstotliwości jednostek treningowych możemy zacząć odczuwać potrzebę zastosowania takiego gymwearu jak odzież termoaktywna, inaczej kompresyjna odzież sportowa. Zwykła koszulka często poprzez zbyt luźny krój potrafi wręcz przeszkadzać podczas treningu, najszybciej przekonują się o tym osoby trenujące sporty walki, zwłaszcza mocno kontaktowe bo nie tylko odczuwają nie przyjemne uczucie zimna na odstających elementach koszulki ale również nie rzadko sa ofiara zahaczenia i wkręcenia się palców to mokrą koszulkę. Sportowa koszulka termoaktywna ma ta przewagę że zwykle przylega prawie równo do całego torsu, dodam że cała odzież termoaktywna zazwyczaj przylega do ciała czy to bielizna, spodenki czy spodnie kompresyjne częściej występujące pod nazwą legginsy sportowe. Czasami spodenki są termoaktywne i są luźne, wtedy ich głównym atutem jest to, iż po prostu bardzo szybko schną.

Wraz z rozwojem branży fitness, pojawiają się nowe rozwiązania treningowe dla amatorów i zawodowców. Jednym z nich jest koszulka termoaktywna kompresyjna typu rashguard, która pierwotnie została opracowana dla osób uprawiających sporty wodne, narażonych na różnego rodzaju przetarcia oraz działanie słońca. Rash guard to nic innego jak termoaktywna koszulka kompresyjna z krótkim rękawem lub występująca jako longsleeve czyli z długim rękawem czy czy też jako bezrękawnik. Na całym świecie zauważono korzyści płynące ze stosowania odzieży kompresyjnej i szybko zostały zaadoptowane do sportów walki, skąd dość szybko przeniosły się również na siłownie i do świata biegaczy. Sportowcy na całym świecie docenili kompresyjne koszulki, sportowe legginsy czy termoaktywną bieliznę i właśnie te ubranie na siłownie zdominowały sale treningowe na całym świecie. Oprócz właściwości technicznych tekstylia tego rodzaju doskonale eksponują atletyczną sylwetkę co jest wartością dodaną dla osób trenujących sporty siłowe.

Zauważyli to nie tylko użytkownicy, ale i producenci, dając nam możliwość wyboru różnych wzorów rashguardów w różnych cenach. W znanych sklepach – sieciówkach można kupić tego typu koszulkę za bardzo niską kwotę. Gdzie ukryta jest cena? Często tańsze koszulki to zwykłe „obciślaki”, nie mające większych wartości technicznych-najtańszy materiał o nieodpowiedniej grubości, nie anatomiczny krój, brak płaskich szwów itd. Osoba nie znająca się w temacie nie zauważy na pierwszy rzut oka różnicy między takim produktem a porządną bluzą czy koszulką. Także producent ma wiele okazji, aby pominąć niektóre rozwiązania, obniżając cenę produktu, jednocześnie nie informując o gorszej jakości – przecież męska koszulka termoaktywna na siłownię to obcisły t-shirt, ma być bardziej „ślizgi” i przylegający niż standardowy. Jak błędne jest takie myślenie? Musimy sobie zadać inne pytanie niż rashguard gdzie najtaniej, poprawnie pytanie będzie brzmiało jak wybrać rashguard i gdzie kupić?
Czym jest kompresyjna koszulka? Rashguard a koszulka termoaktywna.

Rashguardy to przede wszystkim forma ciuchów z kategorii odzież termoaktywna, zbudowanej z odpowiednio opracowanych włókien, mających wiele właściwości technicznych. W większości koszulki kompresyjne zbudowane są z poliestru oraz dodatku elastanu w różnych grubościach – cienkie, średnie i grube. Proporcje w/w materiałów zależą od przeznaczenia. Pierwotnie stosowane jako pierwsza – izolacyjna warstwa odzieży zakładana bezpośrednio na skórę, aby następnie nałożyć na siebie kolejne warstwy. Aktualnie jest stosowany najczęściej jako jedyna warstwa odzieży, co wpływa również na atrakcyjny design, bowiem materiały poliestrowe dają duże możliwości jeśli chodzi o nadruki na ubraniach. Co ciekawe druk metodą sublimacji sprawia, iż nie ma wielkiego znaczenia jaką ilość t-shirtów termoaktywnych chcemy wyprodukować co sprawia że rashguard na zamówienie jest możliwy do realizacji już od niskich nakładów.

Jaka jest różnica między rashguardem a koszulką termoaktywną? To proste, popularny „rash” czyli koszulka kompresyjna charakteryzuje się krojem który mocniej przylega do ciała natomiast koszulka termoaktywna może być luźniejsza. Także w skrócie, rashguard=koszulka termoaktywna, natomiast koszulka termoaktywna nie koniecznie jest kompresyjną jeśli ma luźniejszy krój. Który rodzaj jest lepszy? Przede wszystkim ze względu lepsze na odprowadzanie potu na zewnątrz, kompresyjne ciuchy na siłownie wydają się być lepszym wyborem, lużnej koszulce termicznej znacznie trudniej jest uzyskać ten efekt ponieważ przylega do ciała na znacznie mniejszym obszarze.
Co charakteryzuje dobre koszulki kompresyjne? Jak wybrać rashguard? Jak działają ubrania termoaktywne?

Koszulki powinny dawać wrażenie „drugiej skóry” na naszym ciele, powinny posiadać właściwości termoaktywne i oddychające, dzięki czemu możemy zachować odpowiednią temperaturę w chłodne dni, a także komfortowo czujemy się te cieplejsze. Muszą także doskonale odprowadzać pot na zewnątrz dzięki czemu komfort naszego treningu jest znacznie lepszy i nie czujemy się mokrzy jak ma to miejsce podczas używania koszulki bawełnianej która poprzez wchłanianie potu są mniej higieniczna, ponieważ nie odprowadzany pot sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Bardzo ważnym elementem nie tylko koszulki kompresyjnej ale także całej odzieży termoaktywnej są płaskie szwy które sprawiają że mimo bliskości materiału z naszym ciałem nie odczuwamy niewygody spowodowanej zwykłym szyciem które może podrażniać skórę lub po prostu możemy odczuwać pewien dyskomfort. Płaskie szwy powinny być wzmacniane, ciężko dostrzec to gołym okiem więc warto zwrócić uwagę na opis i deklaracje producenta. Prawdziwie kompresyjny materiał odciąża mięśnie i zwiększa przepływ krwi, co zwiększa wydajność podczas treningu, a nie beznamiętnie uciska nasze ciało dlatego należy uważać na nie renomowaną tanią odzież dostępną w internecie i dużych sieciach sklepowych. Szybciej płynąca krew to nie tylko lepsze ukrwienie mięśni, ale również lepszy transport wartości odżywczych, lepsza regeneracja oraz odprowadzanie ciepła. Poza aspektami technicznymi rashguardy dają ciekawe możliwości jeśli chodzi o formę wizualną. Bogata grafika nie rzadko zdobi odzież kompresyjną dając możliwość wyróżnienia się wśród otoczenia lub po prostu zidentyfikowania się z jakąś postacią z koszulki czy uprawianym sportem.  Nawet przy minimalistycznym designie warto zwrócić uwagę aby drukiem użytym na naszej koszulce była sublimacja-dożywotnio trwały, niewyczuwalny w dotyku nadruk który nigdy nie zejdzie i nie popęka. Wiele tanich propozycji na rynku zawiera logotyp lub grafikę która po kilku praniach pęka lub odchodzi od materiału co wygląda po prostu brzydko i często zostawia po sobie ślady które sprawiają wrażenie zabrudzeń lub wizerunek odzieży zużytej.

Czy odzież kompresyjna jest dobra zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet? Damskie i męskie koszulki termoaktywne.

W sklepach odzież kompresyjna dostępna jest w wersjach męskiej, damskiej a także dziecięcej gdzie dla dzieci zastosowanie ma ona głównie przy sztukach walki oraz sportach wodnych. Jeśli chodzi o damską oraz męską odzież kompresyjną to jest ona doskonała do każdego rodzaju wysiłku czy to zajęcia fitness, na siłownie czy na sali sportów walki a także w bardzo doceniana bieganiu. Oprócz koszulki ogromną popularność wśród tekstyliów kompresyjnych zyskały spodenki, a jeszcze większą damskie a także męskie legginsy sportowe, czyli dopasowane spodnie treningowe.Rashguard jak prać?

Ten rodzaj ubrań, pod warunkiem, że jest z dobrej renomowanej firmy która nie oszczędza na mieszance materiałów jest bardzo trwałym produktem i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Płyn do prania odzieży sportowej zawsze stanowi oczywiście wartość dodatnią ale nie jest niezbędny i śmiało można prać rashguardy tak samo jak ubrania codziennego użytku, a nawet odzież termoaktywna dobrej jakości może być poddana wyższej temperaturze bez narażania jej na jakiekolwiek defekty. Podstawą w praniu jest także nie łączenie takiego rodzaju tekstyliów z otwartymi rzepami, niebezpieczeństwem są np. nie zatrzaśnięte spodenki na rzep do MMA które mogą tak naprawdę mniej lub bardziej uszkodzić wszystko co może tylko znaleźć się razem z nimi w pralce kotłując sie przez godzinę…
Jak widać, jest wiele czynników, które znacząco wpływają na różnice pomiędzy kompresyjnym rashguardem, a zwykła koszulką bawełnianą-nawet droga i najładniejsza na świecie nie sprawdzi się podczas treningu tak, jak jej dobrej jakości wersja termiczna. Techniczna odzież sportowa to rewolucja i narzędzie które ułatwia nam rozwój i trening, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.
Na dzień dzisiejszy rashguard króluje w tej kategorii i są to najlepsze sportowe koszulki treningowe co jest zauważalne na większości sal treningowych, świadczy to o tym, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i wyedukowane z zakresu tematu jakim jest gymwear, ubrania na siłownię i trening oraz własnych potrzeb.Rashguard gdzie kupić?
Znając absolutnie każde aspekty techniczne, co wynika z wielu lat doświadczeń w prowadzeniu sklepu, wymagań klientów, komentarzy najlepszych na świecie zawodników-olimpijczyków, Mistrzów Świata, Europy i Polski z którymi współpracujemy oraz uprawiania przez nas osobiście różnych sportów, wszystkie rashguardy, koszulki termoaktywne dostępne w naszym sklepie spełniają każdą normę jakościową i niezbędną dla funkcjonalności tekstyliów jakimi jest odzież kompresyjna.