Co zabrać na siłownię?

 Co zabrać na siłownię?

Pierwsza wizyta w siłowni często wiąże się z pewnym, choć zupełnie niepotrzebnym stresem. Nie tylko obawiamy się o to, czy ktoś przypadkiem nie oceni naszej techniki ćwiczeń, ale także zastanawiamy się nad tym, co wziąć na siłownię. Na szczęście taka lista nie jest długa, a samo przygotowanie do pierwszego wyjścia na trening nie musi być skomplikowane!

Pierwszy raz na siłowni – co zabrać?

Należy tu zacząć przede wszystkim od odpowiedniego stroju sportowego. Każdy ma chyba świadomość, że nie przychodzi się na trening w jeansach, jednak niektórzy nie doceniają faktu, że dobrej jakości odzież sportowa, dobry gym wear to gwarancja lepszego treningu. Zastanawiając się co zabrać na siłownię, facet powinien przede wszystkim pomyśleć o wygodnych spodenkach, najlepiej termoaktywnych, które zapewnią ochronę ciała przed przegrzaniem, a przy tym będą wykonane z wysokogatunkowego, niekrępującego ruchów materiału. 

Analogicznie, planując co zabrać na siłownię, dziewczyna może wybrać zarówno wygodne szorty, jak i legginsy, zwłaszcza te bezszwowe i dopasowane, które nie będą ograniczać ruchów i powodować dyskomfortu. Świetnym rozwiązaniem jest także koszulka termoaktywna czy tank top lub bokserka. Oczywiście można ćwiczyć w standardowym t-shircie, jednak z reguły nie jest on tak wygodny jak przeznaczona do tego odzież kulturystyczna, która nie podnosi się, nie zwija, a przy tym nie powoduje otarć i doskonale odprowadza wilgoć. Bardziej zaawansowani mężczyźni lubią też nosić na siłownię legginsy męskie czy trykoty do podnoszenia ciężarów. Nie może przy tym zabraknąć odpowiedniego obuwia, które jest w zasadzie podstawą dobrego treningu. Najlepiej wybrać buty z płaską, stabilną podeszwą, które zapobiegną różnego rodzaju kontuzjom, zwłaszcza przy podnoszeniu ciężarów. 

Co jest potrzebne na siłownię niezbędne akcesoria

Dbając o komfort własny i innych użytkowników siłowni, należy mieć na uwadze przede wszystkim higienę. W związku z tym w naszym treningowym wyposażeniu nie może zabraknąć ręcznika, a najlepiej dwóch – jednego do wysuszenia się po prysznicu, drugiego zaś do używania sprzętów czy przecierania potu z czoła. W sklepach możesz kupić specjalny ręcznik na siłownię, który wykonany jest z odpowiednio dobranego materiału i bez problemu przewiesisz go sobie przez ramię. Kolejną kwestią jest torba, do której zapakujesz swoje rzeczy. Najlepiej, by taka torba sportowa na trening była lekka i łatwa w utrzymaniu. 

Świetnym rozwiązaniem jest również saszetka na biodra, do której włożysz wszystkie niezbędne rzeczy typu klucz do szafki, telefon czy gumy treningowe. Niezbędnikiem jest także bidon lub shaker. To pierwsze akcesorium przyda się na wodę, której bez dwóch zdań będziesz potrzebować w trakcie treningu, z kolei shaker do odżywek pozwoli szybko uzupełnić białko czy wypić przedtrenigówkę. Warto wziąć pod uwagę jeszcze jedno: na siłowni będziesz musiał zamknąć swoje rzeczy w szafce, dlatego na niektórych siłowniach potrzebna jest kłódka. W wielu siłowniach znajdziesz automaty, w których wypożyczysz kłódki, ale najbardziej bezpiecznie ekonomicznie i wygodnie będzie mieć własną jeszcze przed pierwszą wizytą. 

Co brać na siłownię w nietypowych sytuacjach?

Obecnie wśród rzeczy na siłownię często znajduje się także maseczka ochronna. Niektóre siłownie w trakcie pandemii wymagają jej od swoich użytkowników, dlatego warto najpierw sprawdzić wymogi sanitarne danego miejsca. Możesz wybrać standardowe maseczki lub te w formie kominów. Poza tym akcesoria przydatne w trakcie i pod treningu to również te związane z warunkami atmosferycznymi – jeśli jest zima, warto pomyśleć o czapce, ponieważ po treningu i prysznicu będziesz mokry, dlatego koniecznie musisz ochronić swoją głowę. Zadając sobie więc pytanie: co na siłownię, postaraj się uwzględnić wszystkie warunki, rodzaj treningu oraz wymogi danego miejsca, a także swój własny komfort i bezpieczeństwo. I pamiętaj: nie przejmuj się tym, co pomyślą inni! Po pierwsze, każdy kiedyś zaczynał, dlatego nie bój się pytać bardziej doświadczonych osób czy szukać informacji w Internecie. Po drugie, na siłownię nikt nie przychodzi oceniać – przychodzimy tam dla własnych celów, więc nikt nawet nie zwróci uwagi, na coś co może wydawać Ci się krępujące.

Emilia Kwiatek