Tank topy czy bezrękawniki ? Co lepiej sprawdzi się podczas ćwiczeń?

 Tank topy czy bezrękawniki ? Co lepiej sprawdzi się podczas ćwiczeń?

Odpowiedni strój na siłownię jest wyjątkowo ważny, jeśli chcemy zyskać optymalny komfort podczas ćwiczeń. Przede wszystkim odzież sportowa powinna być wykonana z oddychających materiałów oraz cechować się największą wygodą. Na siłownię często wybieramy tank topy lub bezrękawniki. Są to bardzo istotne elementy naszego stroju treningowego, jednak nie każdy z nas zna różnice pomiędzy nimi. Co najlepiej sprawdzi się podczas ćwiczeń na siłowni? Sprawdźmy, czym dokładnie cechują się bezrękawniki i tank topy męskie.

Kiedy warto wybrać tank top, a kiedy bezrękawnik?

Tank top jest rodzajem mocno wyciętego topu, czyli koszulki bez rękawów. Najczęściej posiada mocne wycięcia pod pachami, a także na barkach. Warto wybierać je w wersjach przewiewnych. Są idealne na lato, ale również ubieramy je do treningu w zamkniętych pomieszczeniach, np. na siłownię. Tank topy męskie zazwyczaj są wykonane z bawełny lub materiałów termoaktywnych (np. z poliestru z dodatkiem elastanu). Świetnie sprawdzają się również do treningu na zewnątrz, zwłaszcza w czasie upalnego lata. Dzięki wycięciom pod pachami zyskujemy cyrkulację powietrza, a dodatkowo nie krępujemy naszego ruchu.. Tank top jest polecany m.in. podczas treningu siłowego, kiedy zakres ruchów jest duży, zwłaszcza przy podnoszeniu ciężarów. Z tank topów korzystają również osoby, które uprawiają inne rodzaje aktywności. Są one idealne np. do gry w koszykówkę czy w piłkę siatkową. Wszystkie sporty, które wymagają dużego zakresu ruchu, powinno uprawiać się w takich koszulkach sportowych jak tank topy. 

Bardzo ważnym elementem naszej odzieży sportowej jest także bezrękawnik, który również warto posiadać w naszej szafie. Przydaje się zwłaszcza w chłodniejsze dni i może być używany np. jako uzupełnienie bluzy sportowej, a także koszulek treningowych z długim rękawem. Najczęściej bezrękawnik posiada kaptur, co bardzo ułatwia nam wykonywanie ćwiczeń jesienią czy wczesną wiosną. Warto wybrać bezrękawnik wykonany z lekkiej bawełny z dodatkiem elastanu. Bawełna świetnie sprawdza się w cieplejsze dni, ale jednocześnie jest dobrym materiałem, który izoluje nas od zimna.

Co kupić oprócz tank  topa i bezrękawnika?

Jeśli chodzi o koszulki do treningów, bardzo przydatne są rashguardy. Są to oddychające koszulki, które oddają dostatecznie dużą ilość ciepła na zewnątrz, przez co nasze ciało nie jest przegrzane. Skóra nawet przy długim i intensywnym treningu pozostaje sucha. Rashguardy można nosić np. pod kurtkę softshell, ale najczęściej wybierane są do ćwiczeń na siłowni. Świetnie oddają nadmiar wilgoci i bardzo szybko schną, przez co trening przebiega w pełni komfortowo.

Odzież do sztuk walki

Do treningu bardzo przydatne są również trykoty. Jest to element odzieży, którego używa się w sztukach walki lub podczas treningu na siłowni. Odznaczają się przewiewnością i świetnym dopasowaniem do sylwetki. Można używać ich nie tylko podczas treningów z workiem, ale przede wszystkim w czasie sparingów. Nie posiadają metalowych elementów, dzięki czemu są bezpieczne dla zawodników. Mają lekki krój i zawierają małą liczbę szwów, dzięki czemu nasza skóra pozostaje bezpieczna i nie powstają na niej podrażnienia. 

Odzież do treningu outdoor

Bardzo dobrym pomysłem dla każdego sportowca outdoor jest dokupienie bluzy treningowej. Wiele firm z odzieżą sportową wprowadza również bluzy z kapturem, który chowany jest w kołnierzu. Dzięki temu możemy cieszyć się treningiem bez niepotrzebnego obciążenia karku. Takie bluzy wykonane są materiału, który daje idealną termoizolację i jest bardzo miękki w dotyku (np. z poliestru z dodatkiem elastanu). Jest także odpowiedni w trakcie deszczu lub przy wietrznej pogodzie. Tego typu bluza doskonale nadaje się np. do porannego joggingu, w trakcie wycieczek górskich oraz podczas nordic walking.

Emilia Kwiatek