Rashguard – co daje?

 Rashguard – co daje?

Osoby aktywne fizycznie to obecnie duża grupa społeczeństwa, która wymaga od producentów odzieży innowacyjnych rozwiązań pozwalających na komfortowe wykonywanie ćwiczeń siłowych. Rashguard na siłownię czy do sztuk walki np mma czy bjj jest przeznaczony nie tylko dla zawodowych sportowców, ale każdej osoby pragnącej aktywnie spędzać czas. Przykładem profesjonalnej odzieży sportowej, która posiada bardzo dobre właściwości termoaktywne, jest koszulka termoaktywna typu będąca idealną alternatywą dla tradycyjnej bielizny termoaktywnej.

Rashguard – co to takiego?

Rashguard to typ koszulki kompresyjnej, która zaliczana jest do grupy odzieży sportowej użytkowanej podczas intensywnych ćwiczeń siłowych, biegania i sportów walki, a nawet surferów. Warto powiedzieć, że sama nazwa wskazuje z angielskiego na „ochronę przed wysypką”. Oznacza to, że koszulki rashguardy damskie i męskie idealnie odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała, a także pomagają utrzymać jego prawidłową temperaturę. Właściwości termoaktywne współpracują z organizmem, pozwalając mu na szybsze rozgrzanie się i utrzymanie stałej temperatury nawet podczas intensywnego treningu. Koszulki tego typu typu nazywane są często drugą skórą, ponieważ idealnie przylegają do ciała, są wysoce elastyczne oraz nie powodują dyskomfortu podczas ich noszenia.

Obecnie stosowane rozwiązania technologiczne zastosowane w tego typu koszulkach mają niemalże miliony zwolenników. Dużą grupą, która ceni sobie właściwości rashguardów, są zawodnicy różnego rodzaju sportów walki . Rashguard BJJ idealnie nadaje się dla osób trenujących regularnie brazylijskie jiu-jitsu. Tego typu sporty wymagają zastosowania wytrzymałej, wygodnej tkaniny odprowadzającej pot z odzieży sportowej.

Rashguard – czym się charakteryzuje?

Materiałem, z którego są wykonywane koszulki termiczne typu rashguard, jest elastan połączony z poliestrem o różnej gramaturze. Dzięki zastosowaniu tych dwóch składowych odzież ma możliwość idealnie dopasować się do kształtu ciała. Tylko wtedy, kiedy spodnie lub koszulka jest idealnie dopasowana, to może spełniać swoją funkcję kompresyjną. 

W przypadku rashguardów to, jaki rozmiar należy wybrać, jest zależne od kilku czynników. Należy przede wszystkim dopasować produkt tak, aby idealnie przylegał do ciała, ale nie był jednocześnie zbyt ciasny. Ucisk materiału na naczynia krwionośne mógłby mieć późniejszy negatywny wpływ na odczucia użytkownika oraz jego samopoczucie, dlatego warto wybierać produkty które zawierają ok 8% elastanu, co sprawia, że materiał jest na tyle elastyczny, że ciężko przesadzić z uciskiem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niezależnie od trenowanej dyscypliny sportowej rashguard z długim rękawem pozwoli nie tylko na efektowne utrzymywanie stałej temperatury ciała, ale także ochronę rąk przed ewentualnymi zadrapaniami czy otarciami. Rashguard z krótkim rękawem polecany jest dla sportowców lubiących ćwiczenia siłowe, które nie są ryzykowne i nie wymagają pełnej ochrony rąk, albo dla osób które ćwiczą już chwilę i ich przedramiona są przyzwyczajone do specyfiki innych sportów w których przedramiona są poddawane oddziaływaniu. Faktem jest też informacja, że szwy stosowane w dobrych rashguardach są płaskie i niewyczuwalne przez użytkownika, dzięki czemu pozytywnie wpływają na komfort noszenia. 

Kompresyjne koszulki termoaktywne – cena

Nowoczesne koszulki termiczne występują na rynku w różnych cenach i wzorach. W zależności od producenta mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto jednak wybierać sprawdzone modele, które pochodzą od renomowanych producentów odzieży sportowej i treningowej. Dzięki temu można mieć pewność, że produkt spełni oczekiwania i będzie idealnie sprawdzać się jako ochrona ciała przed przegrzaniem, zimnem, wilgocią i uszkodzeniami ciała.

Dlaczego warto kupić koszulką typu rashguard?

Zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem rashguarda na siłownię, który będzie nie tylko stylowym dodatkiem do sportowego ubioru i gymwearu, ale także idealną ochroną dla ciała sportowca. Podstawowe funkcje, które spełnia odzież termoaktywna są zachowane w przypadku termoaktywnych koszulek tego typu, a także ulepszone ze względu na zastosowanie niewidocznych i niewyczuwalnych szwów. Komfort użytkowania koszulek rashguard męskich oraz damskich jest nieoceniony i coraz większa liczba konsumentów decyduje się na ich zakup. Przed podjęciem decyzji, warto jednak zrobić rozeznanie i określić swoje preferencje dotyczące użytkowania koszulki. 

Emilia Kwiatek