Odzież do MMA i BJJ – jaka koszulka jest najlepsza?

 Odzież do MMA i BJJ – jaka koszulka jest najlepsza?

MMA czyli mieszane sztuki walki oraz BJJ czyli brazylijskie jiu jitsu, są znane w Polsce już od ponad 20 lat i do dzisiaj cieszą się popularnością tak jak i profesjonalne koszulki do sportów walki. Wraz z rozwojem dyscyplin, rozwinął się także rynek ubioru do nich, w tym specjalistycznych artykułów, a także koszulki. MMA jest znane większym kręgom z uwagi na większą widowiskowość dla osób nie znających się na sportach walki oraz ze względu na udział w tych zawodach celebrytów co skutkuje dużą docieralnością do osób, które nie interesują się sportami walki na co dzień. Zaobserwowaliśmy, iż w środowisku sportów walki, takich jak właśnie MMA czy BJJ istnieje duża świadomość co do ubioru, trenujący wybierają specjalistyczną odzież już od początku przygody z tymi sportami.

Baner z rashguardami do mma i bjj

Jaka koszulka do MMA – czy rashguard do treningu jest faktycznie najlepszy?

Mimo, iż w MMA startujący zawodnicy zazwyczaj są bez koszulek to samo trenowanie bezwzględnie ich wymaga. Każdy, nawet profesjonalny, zawodnik w nich trenuje. Gdyby zapytać najlepszych zawodników jaka koszulka do treningu MMA jest najlepsza to zapewne blisko 100% z nich wskaże rashguard jako wybór koszulki do MMA. Oprócz komfortu, polegającego na tym, że odzież nie krępuje naszego ciała i daje pełną swobodę ruchu to także pełni funkcje ochronne przed otarciami o matę, rzepy rękawic itp. Tak samo jest również w przypadku spodenek treningowych.

Zdecydowanie najlepsza koszulka do MMA jaka powstała to rashguard. Dostępny jest w różnych formach, w mieszanych sztukach walki najczęściej używany jest w wersji z krótkim lub długim rękawem. Co ważne, przylega on ściśle do ciała co pozwala na trening imitujący walkę bez ubrania na korpusie więc nic nie krępuje naszych ruchów i nie przeszkadza. Powiedzmy sobie jeszcze jaka koszulka nie powinna służyć do tego sportu. Zdecydowanie odradzamy t-shirt bawełniany, który szybko nasiąka potem i ze względu na to, że nie przylega ściśle do ciała to często sprawia, że haczymy o kończyny sparingpartnera, a nawet bywa i tak, że wykręcamy mu palce które wkręcają się w odzież i rękawki co może skończyć się przewlekłą kontuzją. Z drugiej okazji to okazja dla sparingpartnera aby trochę pooszukiwać i przytrzymać nas za nią podczas sparingu w parterze. Koszulka rashguard do MMA daje ten komfort, że nadaje się zarówno do treningów zapaśniczych i grapplierskich, a także do treningów stójki i kondycyjno-siłowych.

Jaka koszulka do grapplingu i pod kimono BJJ oraz Judo? Czy rashguard zda egzamin?

Ponownie, rashguard to najlepsza koszulka do BJJ. Niezależnie czy uprawiasz je w formie grapplingu, czyli walki na chwyty bez kimon (jeśli tak, zachęcamy do przeczytania opisu powyżej) czy zakładasz rasha pod kimono do bjj lub judogę. W sytuacji treningu w tzw. gi warto również zadbać o dogrzanie ciała przy pomocy poliestrowego rashguarda, który nie nasiąka potem, dzięki czemu unikamy uczucia zimna podczas treningu techniki lub przerw w sparingach. W przypadku absolutnie nie polecanego t-shirta pod kimonem zawodnicy często odczuwają dyskomfort gdyż pot wchłonięty w damski lub męski t-shirt bawełniany szybko staje się zimny i nieprzyjemny. Z kolei brak specjalnej koszulki do bjj, czyli rashguarda, pod kimonem też jest rozwiązaniem nie optymalnym ze względów zarówno higienicznych, ochronnych (kołnierz i materiał są szorstkie i mogą obcierać podczas kulanek), a także bezpieczeństwa mięśni podczas przerw, brazylijskie jiu jitsu to bardzo intensywny sport więc mięśnie powinny pozostawać cały czas rozgrzane i gotowe, a to permanentne rozgrzanie jest możliwe, gdy koszulka do bjj jest pod kimonem.