Koszulka rashguard — co to jest?

 Koszulka rashguard — co to jest?

Uprawianie różnego rodzaju sportów to obecnie powszechność. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, żeby podjąć się aktywności fizycznej. Z racji wzrostu popularności wszelkich sportów siłowych i wytrzymałościowych, coraz częściej można natrafić na profesjonalną odzież, która doskonale sprawdza się przy treningach. Przykładem może być rashguard, czyli koszulka kompresyjna. 

Rashguard – co to takiego?

Rashguard jest rodzajem odzieży sportowej, której używa się podczas intensywnych ćwiczeń. Jej nazwa oznacza dosłownie “ochronę przed wysypką”. Pierwsze tego typu ubrania pojawiły się w Australii, gdzie używano ich w trakcie surfingu. Obecnie technologia zastosowana w tej koszulce ma miliony zwolenników, niezależnie od dyscypliny sportowej. Cenią ją sobie przede wszystkim zawodnicy MMA czy osoby trenujące inne sporty walki, jest traktowana także jako gymwear więc to też odzież kulturystyczna. Rashguard ma za zadanie chronić ciało przed otarciami, a przy tym pozwalają na bezproblemową wentylację i zapobieganie zbierania się wilgoci. Możliwe jest to dzięki zastosowanemu materiałowi, który posiada funkcję kompresyjną oraz specyficznej technologii szycia w postaci płaskich szwów. Koszulki te nazywane są “drugą skórą”, gdyż idealnie przylegają do ciała, są elastyczne i dopasowują się do kształtu sylwetki, a dodatkowo kompletnie nie odczuwa się żadnego dyskomfortu podczas ich noszenia. Ubrania te szyte są głównie z poliestru i elastanu o różnej gramaturze.

Tego typu koszulka termoaktywna świetnie sprawdza się w przypadku sportów, które mogą narażać naszą skórę na otarcia. W związku z tym używają jej osoby trenujące sporty siłowe, sztuki walki, ćwiczące aerobowo czy trudniące się kulturystyką.  

Dlaczego rash guard to rzecz przydatna w sporcie?

Zastosowane w koszulkach rashguard materiały pozwalają na optymalne odprowadzanie wilgoci, bez ograniczania elastyczności. Płaskie szwy typu “flatlock” mocno przylegają do materiału, dlatego odzież nie będzie luźna, a dodatkowo w ten sposób możliwe jest maksymalne wzmocnienie konstrukcji koszulki. 

Rashguard świetnie ochrania skórę przed różnego rodzaju otarciami, na przykład w trakcie treningu na macie. Z racji przylegającemu, nieściągającemu się materiałowi ciało nie ma bezpośredniego kontaktu z matą, a to ogranicza ryzyko jej uszkodzeń i infekcji. Ponadto wilgoć z potu odprowadzana jest od razu na zewnątrz, nie zbierając się na powierzchni ubrania, dlatego nie staje się ono po pewnym czasie mokre. Duża elastyczność, odpowiednie przyleganie i dobry materiał sprawiają, że temperatura ciała jest stale regulowana i nie doprowadzamy do jego przegrzania. 

Jaka koszulka rashguard będzie najlepsza?

Każdy sklep MMA czy inny sklep z odzieżą sportową lub odzieżą uliczną oferuje duży wybór koszulek typu rashguard, dlatego wybór najlepszej może przysparzać sporych problemów. Kupując tego typu ubrania warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy koszulka daje efekt “drugiej skóry”. Powinna ona bowiem idealnie przylegać do ciała, nie odstawać, a przy tym być lekka. Ponadto konieczne jest, aby rashguard posiadał właściwości termoaktywne oraz oddychające. Jego najważniejszą funkcją jest odprowadzanie potu na zewnątrz, a to właśnie możliwe jest nie tylko dzięki zastosowaniu poliestru i elastanu, ale także dzięki wspomnianym właściwościom koszulki termoaktywnej. Warto więc przede wszystkim zwrócić uwagę na skład. Kolejną kwestią są szwy. Dobry rashguard cechuje się płaskimi szwami, by nie powodować żadnych otarć. W związku z tym wszelkie widoczne przeszycia zwykłą maszyną do szycia koszulek to znak, że dana koszulka nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji. 

Oczywiście oprócz podstawowych cech rashguarda możliwy jest również wybór jej desingu. Jeśli chodzi o rashguard krótki rękaw i długi rękaw jest tu kwestią indywidualną, która nie ma znaczenia dla jej funkcjonalności, możesz więc wybierać dowolnie. Poza tym bez problemu znajdziesz zarówno rashguard męski, jak i rashguard damski. Większą ostrożność należy jednak wykazywać przy wszelkich nadrukach, które nie zawsze są wysokojakościowe. Najlepiej wybrać taką termoaktywną koszulkę, której nadruk wykonany został metodą sublimacji, dzięki czemu nie będzie on pękać i schodzić po kolejnych praniach. Możesz tu zdecydować się na mnóstwo wzorów i kolorów. Dostępne są koszulki z logotypami firm, napisami. Znajdziesz także bardziej nietypowy wzór na koszulce typu rashguard – Polska lub patriotyczny. Są to dość popularne motywy, które pewnie niejednokrotnie widziałeś u trenujących osób. Z jednej strony przyciągają one uwagę, z drugiej zaś pokazują istotne dla sportowca wartości i pozwalają mu wyrażać siebie. 

Odzież na siłownię i do MMA

Rashguard to odzież, która sprawdzi się jako strój MMA. W zasadzie nie istnieją lepsze ubrania, które pozwolą przy tym sporcie na tak dużą mobilność, ochronę i komfort użytkowania. Poza tym możesz zakładać rashguard na siłownię, dzięki czemu Twój trening będzie znacznie bardziej efektywny i przyjemny. W przypadku tego typu koszulek kompresyjnych sklep z odzieżą sportową czy uliczną oferuje z reguły ogromny wybór, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną uprawia. 

Emilia Kwiatek