Czy spodnie termoaktywne podczas ćwiczeń to dobry wybór?

 Czy spodnie termoaktywne podczas ćwiczeń to dobry wybór?

Dawniej za bieliznę i odzież termoaktywną uchodziły najzwyklejsze kalesony. To one chroniły nas przed przemarznięciem. Technologia poszła do przodu i obecnie mamy do dyspozycji wiele nowoczesnych materiałów, które odesłały je do lamusa. Odzież wykonana z takiego materiału jest bardzo wygodna i daje wysoki komfort podczas uprawiania sportu. Oczywiście mitem jest stwierdzenie, że podczas noszenia ubrań termoaktywnych, nie wydzielamy potu. Nasz organizm ma swoje procesy, których nie da się powstrzymać. Jednakże zadaniem takiego ubrania jest odciągniecie jak największej ilości potu, tak, aby zachować odpowiedni komfort cieplny. Jest to niezwykle istotne, gdyż ciało pod wpływem wilgoci znacznie szybciej się wychładza. Zarówno podczas treningu, jak i w czasie zimnych pór roku, nie jest to pożądane. Spodnie na siłownię z materiału termoaktywnego dość dobrze nadają się także na ciepłe dni. Powodem jest to, iż ubranie tego typu stara się utrzymać stałą temperaturę naszego ciała. Podczas zimy grzeje nas, a podczas lata bądź intensywnego wysiłku fizycznego, oddaje pożądany chłód.

Z czego wykonane są spodnie termoaktywne?

Jeśli chodzi o rodzaje materiałów, z których wykonuje się spodnie termoaktywne, na rynku mamy dostępnych kilka możliwości. Pierwszym rodzajem są materiały syntetyczne. Zaliczamy do tego poliester z dodatkiem elastanu. Takie spodnie są bardzo lekkie, szybko schną oraz doskonale dopasowują się do naszego ciała. Materiał taki jest dodatkowo przyjemny w dotyku i nie podrażnia skóry, za co odpowiada zastosowany splot włókien. Kolejną zaletą jest to, że w tego typu materiałach potrzeba jest mniejsza ilość szwów. 

W opozycji do tworzyw sztucznych stoi wełna merino. Jest to naturalny materiał, który produkuje się z runa owiec merynosów. Ma gorsze właściwości pochłaniania potu, ale mimo wszystko jest bardzo popularna. Głównym powodem jej wyboru jest lepszy komfort cieplny oraz fakt, że nie tracą swoich właściwości po intensywnym namoknięciu.  Materiał ten — podobnie jak syntetyki — jest miły w dotyku, jednakże jest zdecydowanie mniej rozciągliwy.

Ciekawą alternatywą i zarazem kompromisem są materiały mieszane. Spodnie takie są wykonane zarówno z włókien syntetycznych, jak i z wełny merino. Odzież tego typu zazwyczaj jest grubsza i doskonale nadaje się, gdy ćwiczymy w chłodne pory roku. 

Patrząc na rodzaje materiałów, nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy. Ich dobór powinniśmy dokładnie przemyśleć, zwłaszcza biorąc pod uwagę temperaturę, rodzaj treningu oraz porę roku. 

Jak poprawnie dobrać spodnie termoaktywne?

Przede wszystkim musimy najpierw zdecydować, z jakiego i z jakiej grubości materiału mają być wykonane nasze spodnie. Następnie musimy dopasować je do naszego ciała. Pamiętajmy, że odzież termoaktywna pełni funkcję naszej drugiej skóry. Nie możemy dopuścić, by spodnie były za luźne, gdyż będą one dużo gorzej wchłaniać pot i powodować dyskomfort podczas aktywności. Ważne jest to, by spodnie nie wisiały w kroku. 

— Nie zawsze o doborze decyduje też sam rozmiar, dlatego musimy zwracać uwagę również na krój odzieży;

— Musimy wtedy zwrócić uwagę na jakość wykonania spodni;

— Należy unikać spodni z dużą ilością szwów, które mogą podrażniać skórę;

— Materiał, z jakiego wykonana jest tego typu odzież, musi być miękki i przyjemny w dotyku.

Podsumowując, patrząc na właściwości materiału termoaktywnego, można stwierdzić, że zdecydowanie warto nosić go do ćwiczeń. Spodnie tego typu znacznie uprzyjemnią nam trening, przez co stanie się on bardziej wydajny.

Emilia Kwiatek