Kacper Musiał – o sobie, sporcie i Legii Cudzoziemskiej

 Kacper Musiał – o sobie, sporcie i Legii Cudzoziemskiej

Żołnierz Kacper „Legionista” Musiał w wywiadzie opowiada o sobie, sporcie, poruszamy także temat jakim jest Legia Cudzoziemska. Zapraszamy do czytania!

Gdybyś miał o sobie opowiedzieć komuś kto Cię jeszcze nie poznał – kim jest Kacper „Legionista” Musiał?

Jestem młodym pozytywnym chłopakiem z ogromną pasją do sportu i czynnym żołnierzem armii francuskiej, pochodzę z Bytomia i od ponad 5 lat mieszkam na terenie Francji w tym 2 lata w Gujanie Francuskiej na terenie Ameryki Południowej.

Twój pseudonim zapewne związany jest z Legią Cudzoziemską, a czy masz lub miałeś kiedyś jakieś inne pseudonimy?

Zazwyczaj zwracano się do mnie po nazwisku, w wojsku polskim „misiek”.

Wiemy, że zamierzasz przejść do cywila, kończąc służbę w wojsku. Na czym zamierzasz się skupić w dalszej części życia, może planujesz karierę sportową?

Zgadza się, w najbliższej przyszłości zamierzam wrócić do Polski i rozpocząć przygotowania do Ironmana. Zamierzam także wznowić naukę którą zakończyłem w wieku 18 lat, zdać maturę, a następnie wybrać się na studia.

Okiem osoby z wewnątrz – co to jest Legia Cudzoziemska? Jak wytłumaczyłbyś to osobie nie wiedzącej czym ona jest?

Legia Cudzoziemska jest częścią armii francuskiej, rekrutująca w swe szeregi osoby spoza Francji. Żołnierze Legii wykonują misje na terenie Francji, Ameryki Południowej i Afryki, a także w wielu innych miejscach na świecie. Na tle innych armii żołnierzy Legii wyróżnia żelazna dyscyplina.

Czy możesz zdradzić naszym czytelnikom jakie zarobki zapewnia Legia Cudzoziemska?

Zarobki w Legii zależą w dużej mierze od stopnia, a także od tego gdzie aktualnie znajduje się dana osoba. Czy jest to regiment na terenie Francji czy misja w Afryce. Zarobki wahają się od 1400 do 2500 euro dla żołnierzy szeregowych we Francji, a na misji jest to około 3500€ na miesiąc, także dla żołnierzy szeregowych. Z kolei w Gujanie jest to od 1800 do 2700€ + dodatkowe premie związane ze służba w ciężkich warunkach. Zarobki są więc mocno zróżnicowane.

Legia Cudzoziemska to również rekrutacja, czy możesz krótko napisać jak dostać się do Legii Cudzoziemskiej, jak wygląda rekrutacja, jakie formalności i wymagania trzeba spełnić?

Należy mieścić się w przedziale 17-39 lat, być w dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej, a także nie mieć większych problemów z prawem. Rekrutacja trwa mniej więcej 3-6 tygodni. Podczas testów kandydaci przechodzą testy fizyczne (podciąganie, bieganie), badania lekarskie, a także testy psychologiczne (m.in. wielogodzinne rozmowy podczas których stara się wyciągnąć z kandydata jak najwięcej informacji).

Następnie osoba przyjęta wysyłana jest na kilku miesięczne szkolenie, które także jest częścią rekrutacji. Podczas niego uczy się podstawowej wiedzy wojskowej, poprawia się jej wyniki sportowe, a także uczy się języka francuskiego. Ostatnim etapem jest szkolenie FTS czyli formacja odbywająca się na terenie regimentu bojowego przygotowująca żołnierzy do służby w konkretnym regimencie.

Baner sklepu z odzieżą militarną


Czy Polacy w Legii Cudzoziemskiej stanowią duży odsetek żołnierzy?

Nie, Polaków w Legii Cudzoziemskiej jest aktualnie bardzo mało. Największy odsetek stanowią żołnierze pochodzący z min z Ameryki Południowej i Azji.

Ostatnio Legia Cudzoziemska była głośnym tematem w kontekście Jacka Murańskiego. Czy według Ciebie Jacek Murański mógł być żołnierzem legii cudzoziemskiej? Jak skomentujesz jego tatuaż?

Według mnie nie. Przede wszystkim już po zakończeniu służby, nie obowiązuje nas żadna tajemnica jeśli chodzi o regimenty czy sekcje w których służyliśmy. Powinniśmy też nadal posiadać jakąkolwiek umiejętność porozumiewania się w języku francuskim, a przede wszystkim znać swój numer legionisty. Otrzymałem także informacje, że część byłych żołnierzy którzy mają kontakt z osobami wyżej postawionymi próbowało bezskutecznie sprawdzić czy służył w latach o których wspomina w swoich wypowiedziach. A tatuaż mógł wynikać z zafascynowania nasza formacja. Warto mieć też na uwadze, że nie wszyscy żołnierze posiadają tego typu tatuaże.

Wróćmy do sportu. Jakie rekordy w trójboju siłowym ma Kacper Musiał i jakie są Twoje rekordowe wymiary?

Najwięcej ważyłem 105 kg, przy 90 cm w obwodzie talii, 125cm w obwodzie klatki, 80 cm w obwodzie uda i 44cm w obwodzie ramienia.

Moje rekordy w trójboju siłowym przy tej wadze to 180 kg w wyciskaniu na klatkę, 220 kg w przysiadzie i 270kg w martwym ciągu.

Jaki wzrost ma Kacper Musiał?

Mój wzrost to 184 cm.

Jaki jest Twój wiek i obecna waga?

Mam 24 lata i ważę 90 kg.

Czy jest jakaś sytuacja która najbardziej wpłynęła na to kim dzisiaj jesteś?

Myślę, że było to rozstanie z moją pierwszą dziewczyna, które sprawiło, że poszedłem do wojska Polskiego, a tam z kolei zdecydowałem, że chciałbym zostać żołnierzem Legii.

Czy podzielisz się z nami tym od kogo najwięcej się nauczyłeś i skąd obecnie czerpiesz wiedzę i inspirację?

Wiedze sportowa przez lata czerpałem z różnego rodzaju kanałów sportowych na YT, przez wiele lat oglądałem WK, później filmy instruktażowe KFD, często zdarza mi się też oglądać Szmex’ego, a także Szymona Mosznego. Z kolei wiedzę dietetyczna czerpałem z takich kanałów jak m.in. Dietetyka oparta na faktach. A więc swoją wiedzę sportową opierałem i nadal opieram głównie na polskich kanałach sportowych na YT, wiedzę na temat świata z takich kanałów jak Historia bez cenzury czy globalista.

Gdyby nic Cię nie ograniczało, co byś zrobił?

Gdybym miał nieograniczona ilość czasu i pieniędzy, najpewniej starał bym się testować swój organizm na każdy znany mi sposób. Czy to organizując sobie wielogodzinne aktywności fizyczne, szlifując do granic możliwości swoją sylwetkę czy chociażby starając się dźwigać jak największe cieżary, oczywiście przy założeniu, iż miałbym tyle pieniędzy, aby tylko spać, ćwiczyć, jeść i spędzać czas z bliskimi.

Jakie jest Twoje najlepsze doświadczenie w sporcie?

Mistrzostwa Polski w Kulturystyce w których startowałem mając lat 17.

Czy możesz opowiedzieć nam trochę o treningu żołnierza na misji?

Trening żołnierza na misji, jest w dużej części uzależniony od dostępnego czasu i warunków. Ja starałem sie trenować codziennie, gdy tylko miałem taką możliwość, ponieważ nie wiedziałem czy kolejna przerwa od treningów nie potrwa np. tydzień przez patrole lub inne obowiązki, które musiałem wykonywać w tym czasie. Mieliśmy drążek zamontowany na wozie i skrzynki z amunicją, więc bardzo często używałem swojej kamizelki kuloodpornej z płytami balistycznymi do podciągania w treningu pleców i pompek w treningu klatki piersiowej. Czasem również korzystałem ze sprzętu wojskowego takiego jak skrzynki z amunicja czy broń maszynowa. Bywały także momenty, gdy przyjeżdżaliśmy na większe bazy, gdzie mieliśmy dostęp do prawdziwej siłowni, wiec tam także gdy tylko mogłem to ćwiczyłem. Starając się ćwiczyć głównie nogi ze względu na stojaki i możliwość robienia przysiadów.

Jaka jest Twoja największa słabość?

Nerwowość i brak cierpliwości, choć z biegiem lat coraz lepiej nad nimi panuje to jednak od zawsze mi towarzysza.

Ty za 10 lat, jak się widzisz?

Jako trener na siłowni po ukończonych studiach z AWF i kursach, a także zdobytym Ironmanie, w dobrej formie z rodzina u mego boku.

Co przekazałbyś młodszej wersji samego siebie, gdybyś miał taką możliwość?

Nie bój się, niezależnie od tego w jakiej sytuacji jesteś, nie bój się podejmować decyzji.

Czy w głębi serca, uważasz że wybrałeś dobrą drogę w życiu?

Tak, zarówno opuszczenie szkoły, jak i wyjazd do Francji odmieniły moje życie i ukształtowały mnie jako mężczyznę.

Jak brzmi najtrudniejsze pytanie jakie kiedykolwiek Ci zadano?

Co masz mi do powiedzenia?

Jaki był najszczęśliwszy dzień w Twoim życiu?

Mój pierwszy pobyt na lazurowym wybrzeżu i wyjazd do Monako.

Co uczyniło by Twoje życie bardziej ekscytującym?

Moja umiejętność układania i komplikowania sobie życia na nowo.

Jak chciałbyś zostać zapamiętany?

Jako osoba pozytywna i ambitna, jako prawdziwy mężczyzna o silnym charakterze, nie bojący się podejmować wyzwań.

Nie przepuścimy takiej okazji, żeby zapytać Cię o ubiór. Nie chodzi nam o odzież militarną, ale o sportową. W jakim ubraniu do ćwiczeń najbardziej lubisz trenować?

Myślę, ze męskie legginsy sportowe oraz longsleeve w chłodniejsze dni, a w cieplejsze tank top i krótkie spodenki.

Zapraszamy czytelników na Twój instagram, gdzie pojawia się coraz więcej materiałów – instagram.com/kacper__musial/

Dziękujemy, życzymy powodzenia!

Ja również bardzo dziękuję i pozdrawiam!