Jakie skarpety do podnoszenia ciężarów?

 Jakie skarpety do podnoszenia ciężarów?

Sport staje się coraz bardziej formą spędzania czasu, nie tylko dla zawodowców, ale także dla amatorów. Nic więc dziwnego, że stale poszerza się asortyment sklepów sportowych, w których dostać można różnego rodzaju odzież funkcjonalną. Także w przypadku sportu, jakim jest podnoszenie ciężarów, mamy do czynienia z ubraniami i akcesoriami, które uczynią trening bardziej skutecznym. 

Skarpety do martwego ciągu

Dla wielu osób temat ten może być zupełnie obcy, ale owszem, istnieją specjalne skarpety do podnoszenia ciężarów. Czym się charakteryzują i dlaczego warto je mieć? Przede wszystkim cechują się wysokogatunkowym materiałem, który zapewnia ogromny komfort użytkowania w trakcie nawet najcięższych treningów. Dodatkowo są one odporne na wszelkie zniszczenia przez długi czas. Do ich produkcji używa się przede wszystkim mieszanki bawełny z elastanem oraz poliamidem. Dzięki temu są one idealnie dopasowane do stopy, nie zsuwają się ani nie zwijają, dlatego stopa nie jest narażona na żadne otarcia czy niestabilność. Materiał ten sprawia również, że skarpetki są oddychające, doskonale regulują temperaturę ciała i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, co jest bardzo istotne podczas intensywnej aktywności fizycznej. 

Co ważne, tego typu skarpety są doskonałą ochroną przed kontuzją. Dlaczego? Ponieważ posiadają one ściągacze, które z jednej strony stabilizują stopę, a z drugiej mają za zadanie dogrzewać stawy. Ta funkcja, jaką jest stabilizacja stopy powoduje, że świetnie sprawdzą się one nie tylko w przypadku podnoszenia ciężarów, ale również w trakcie biegania czy uprawiania innych dyscyplin sportowych. Niemniej jednak to właśnie ćwiczenia takie jak martwy ciąg itp. wymagają jak największej ochrony stopy oraz kostki, ponieważ wówczas to ta część ciała jest narażona na olbrzymie przeciążenia, a w takich sportach wszelkie kontuzje bywają wyjątkowo groźne. Wystarczy chwila nieuwagi, by uszkodzić sobie staw. W związku z tym warto zadbać o prawidłową stabilizację stopy, która dodatkowo połączona będzie z wysokim komfortem użytkowania. 

Kolejnym atutem skarpet do podnoszenia ciężarów jest fakt, że zapobiegają one gromadzeniu się wilgoci w czasie, gdy się pocimy. Powietrzne i wilgoć są bez problemu odprowadzane. W połączeniu z doskonałym dopasowaniem materiału do stopy skarpetki minimalizują ryzyko pojawiania się pęcherzy i bolesnych otarć. 

Jakie skarpety do trójboju wybrać?

W przypadku tego typu skarpet wybór jest spory, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest materiał, z którego są one wykonane. Ważne, aby w składzie znajdowała się bawełna ze wspomnianymi wcześnie poliamidami i elastanem. Niektóre z tego typu skarpet krojem mogą przypominać te profesjonalne, jednak Twoją uwagę powinien zwrócić przede wszystkim skład oraz sposób szycia. Ponadto skarpety tego typu muszą być elastyczne, ale nie luźne! Powinny idealnie przylegać do stopy, nie zsuwać się, ale też nie uciskać. Istotne jest tu wzmocnienie w okolicach palców i pięty, a także komfortowe ściągacze. Przy zakupie zawsze zwróć uwagę na to, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Poza tym możesz kupić zarówno skarpety do trójboju męskie, jak i skarpety do trójboju damskie. Pamiętaj, aby na początku zwracać uwagę na jak najwyższą jakość produktu, a dopiero później na jego estetykę, choć oczywiście pod tym względem także każdy znajdzie coś dla siebie. 

Skarpety trójbój — sklep

Podczas zakupu skarpet do podnoszenia ciężarów na pierwszym miejscu stawiaj zawsze jakość, która jest gwarancją ich funkcjonalności. Skarpety powerlifting powinny sięgać przed kolano, by zasłaniać piszczel lub taśmy na kolana czy neopreny. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu możliwa jest ochrona piszczela przed kontuzjami, na przykład w wyniku zetknięcia z gryfem sztangi. W sklepie z rzeczami dla sportowców znajdziesz najlepsze gatunkowo skarpety do trójboju, które zapewnią Ci właściwą stabilizację, ochronę podczas treningu oraz komfort użytkowania. 

Emilia Kwiatek