Rękawy kompresyjne i ich zastosowanie w sporcie

 Rękawy kompresyjne i ich zastosowanie w sporcie

Rękawy kompresyjne są bardzo doceniane przez osoby regularnie uprawiające różnego rodzaju aktywność. Tego typu akcesorium może znacznie poprawić jakość intensywnego treningu, gdyż niesie wiele korzyści dla naszych mięśni. Jakie zastosowanie mają rękawy kompresyjne w sporcie?

Jak działają rękawy kompresyjne?

Rękawy kompresyjne wykonane są ze specjalnego rodzaju materiału z mocnym splotem, którego celem jest lekka kompresja na mięśnie. Zawierają również dodatek elastanu, który daje jeszcze lepsze efekty nacisku na tkanki. Mają one na celu zwiększenie przepływu chłonki, ale również przyspieszenie regeneracji mięśni. Dzięki kompresji w  trakcie każdego ruchu wyczuwalny jest lekki masaż. Rękawy drenują oraz poprawiają przepływ krwi do mięśni, co podczas ćwiczeń jest bardzo istotną kwestią. Przy wysiłku mięśnie mocno pracują i potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Żeby móc je dostarczyć, potrzeba odpowiednio działającego układu krwionośnego. Kompresja pozwala na szybsze pompowanie składników odżywczych do mięśni i to już w trakcie aktywności. Dodatkowo tego typu „masaż” sprawia, że mięśnie bardzo szybko się regenerują. Dzięki temu po treningu znacznie mniej odczujemy ich przeciążenie i doskwierający ból.

Rękaw kompresyjny w liście

Z rękawami kompresyjnymi nie potrzebujemy długotrwałego rozciągania, ponieważ uciskanie w trakcie ćwiczeń mięśnie są znacznie bardziej rozluźnione. Trening, zwłaszcza siłowy, wymusza na nas ciągły skurcz i rozkurcz mięśni, co często prowadzi do mikrourazów. Z jednej strony są one potrzebne, ponieważ w takim wypadku mięśnie znacznie się wzmacniają. Z drugiej strony jednak mogą one powodować u nas tzw. zakwasy. Rękawy kompresyjne szybko je niwelują, ale działają przy tym bardziej kompleksowo, wprowadzając mięśnie w stan relaksacji. Lekki ucisk mięśni w trakcie treningu może być również pomocny przy zwiększeniu ich wydajności. Mięśnie staną się elastyczniejsze, a co za tym idzie — odporniejsze na intensywny wysiłek. 

Dodatkowo rękawy wspierają mięśnie podczas treningu, są ich dodatkową podporą, przez co możemy podnieść znacznie większy ciężar. Przy okazji przeciwdziałają one powstawaniu kontuzji, które są bardzo częste u sportowców siłowych. Należy pamiętać, że w trakcie podnoszenia ciężarów nasze mięśnie i stawy mogą być niestabilne. Rękawy kompresyjne pozwolą nam na ich ustabilizowanie, ale także jednoczesne wzmocnienie. Podczas treningu z rękawami kompresyjnymi nie odczuwamy szybko zmęczenia. Jesteśmy bardziej skupieni na wykonywaniu ćwiczeń, a nie na bólu przeciążonych mięśni. Zmniejsza się także ryzyko powstania urazu, a my czerpiemy więcej przyjemności z aktywności treningowej.

Czy rękawy kompresyjne są korzystną opcją dla wszystkich?

Rękawy kompresyjne są przeznaczone dla osób, które dłuższy czas uprawiają sport, a także tych, którzy wiedzą, w jaki sposób odpowiednio je używać. Mogą dawać one nieco złudne uczucie znacznie zwiększonej siły w rękach. Jednak podczas podnoszenia ciężarów pracują nie tylko mięśnie rąk, ale również barków czy pleców. Warto o tym pamiętać w trakcie treningu z rękawami kompresyjnymi. Powinniśmy także dobierać ciężary w sposób przemyślany, by nie wywołać kontuzji w innych partiach mięśni. Rękawy kompresyjne są doskonałym typem „wspomagacza” dla osób, które hobbystycznie trenują na co dzień oraz tych, którzy zajmują się sportem zawodowo. Można używać ich podczas treningu siłowego, ale mogą być również wsparciem podczas uprawiania innych aktywności. Wiele osób stosuje je przykładowo do sportów walki. 

Co kupić oprócz rękawów kompresyjnych?

Aby skompletować pełen strój treningowy, na pewno przydadzą nam się krótkie spodenki z wbudowaną siateczką oraz  wygodny t-shirt z krótkim rękawem. Rękawy kompresyjne świetnie sprawdzą się również z bezrękawnikiem. Są rozwiązaniem na trening outdoor w chłodniejsze dni. Pomagają w izolacji ciepła, a przy okazji zwiększają przepływ krwi do tkanek, co bardzo pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. 

Sportowiec na treningu ramion

Zanim kupimy rękawy kompresyjne, warto sprawdzić z jakiego materiału zostały wykonane. Musi być on oddychający, a przy okazji dawać odpowiednią kompresję. Trzeba wybrać również taki model, który posiada płaskie szwy, dzięki którym zniwelujemy ryzyko podrażnienia skóry podczas treningów. Materiał powinien być wytrzymały, ale jednocześnie dobrze rozciągliwy.

Rękawy kompresyjne, choć wspierają mięśnie w czasie aktywności, nie zastąpią nam odpowiedniej techniki podczas wykonywania ćwiczeń. Mogą nas jedynie wspomóc, a regularny trening i odpowiednia technika dadzą zadowalający efekt. Mimo wszystko warto pomyśleć nad odpowiednimi rękawami kompresyjnymi. Pomogą nam wzmocnić mięśnie, ale także zmniejszą ryzyko powstawania urazów, które dla każdego sportowca są bardzo uciążliwe.

Rękaw kompresyjny — kiedy oprócz siłowni?

Rękaw kompresyjny jest używany podczas różnych aktywności fizycznych. Jest to niezwykle przydatny w wielu sportach element odzieży. Chętnie stosują go piłkarze siatkowi i szczypiorniści, gdyż rękaw kompresyjny siatkówka doskonale podnosi komfort uprawiania dynamicznych sportów.

Koszykarz używający rękawa kompresyjnego

Na rynku możemy pozyskać rękaw kompresyjny na łokieć, a także rękawy na przedramię, które odpowiednio stabilizują nasze stawy. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza podczas tak wymagających sportów jak siatkówka, w której dochodzi do przeciążeń głównie łokcia i barku. Rękaw kompresyjny na przedramię może również być używany ze względu na higienę, gdyż wchłania on znaczną część potu i sprawia, że nasza skóra lepiej oddycha.