Karabin AK47 kałasznikow – broń Michaiła Kalashnikova

 Karabin AK47 kałasznikow – broń Michaiła Kalashnikova

Legendarna broń – karabin kałasznikow przez dziesiątki lat jest nieodłącznym towarzyszem żołnierzy i najemników. Ta broń towarzyszyła uczestnikom we wszystkich konfliktach i wojnach od sierpnia 1949 roku, kiedy to podjęto decyzję o wprowadzeniu do Armii Radzieckiej karabinu kałasznikowa. Po dziś dzień w wielu konfliktach zbrojnych używa się tej niezawodnej broni. Zobacz, dlaczego jest to tak popularne i niezawodne uzbrojenie.

Baner z odzieżą militarną

Karabin kałasznikowa – bezawaryjna broń dla każdego żołnierza

Karabinek kałasznikowa, czyli AK-47 (automat kałasznikowa) jest najbardziej charakterystyczną bronią na świecie. Nawet dzieci potrafią rozpoznać konstrukcję tego uzbrojenia, bo nadal występuje w wielu filmach, a jego wygląd jest wykorzystywany do produkcji zabawkowych replik.

Wielu żołnierzy, najemników oraz bojowników chętnie używa tego uzbrojenia ze względu na bezawaryjność i prostą konstrukcję. Kałasznikow, to broń, którą bardzo trudno jest zepsuć. Michaił Kałasznikow wymyślił tę konstrukcję tak, aby była przyjazna nawet dla najmniej inteligentnego radzieckiego żołnierza.

Karabin kałasznikowa, nawet gdy jest mokry, zakurzony i brudny, najczęściej bez problemu nadal spełnia swoją funkcję. Nowoczesne amerykańskie konstrukcje do działania, często, wymagają bardziej sterylnych warunków. AK-47 nawet jak się zatnie, to bez problemu można usunąć usterkę. Rozebranie karabinu na części zajmuje wprawnemu żołnierzowi zaledwie kilkanaście sekund. Przeczyszczenie przewodu lufy wyciorem umieszczonym w specjalnym wyżłobieniu pod lufą pomaga usunąć 99% awarii.

Poważniejsze usterki również nie są problemem. Jeżeli na przykład awarii ulegnie iglica zamka, to wystarczy przełożyć tę część z innego modelu lub po prostu pobrać nowy element z magazynu broni. Nowe konstrukcje karabinków w przypadku uszkodzenia wymagają interwencji rusznikarza.

SPRAWDŹ NASZĄ ODZIEŻ MILITARNĄ! KLIKNIJ TUTAJ

Karabinek Kałasznikowa nadal w polskiej armii – kaliber i amunicja do karabinku AK47

Polska armia jest ciągle modernizowana i ma nowoczesne uzbrojenie, jednak stałą popularnością ciągle cieszy się kałasznikow. Kaliber AK-47 nie spełnia już wymogów NATO i dlatego karabinek używany jest jedynie do szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej. W Pakcie Północnoatlantyckim używa się broni osobistej o kalibrze 5,56 mm, natomiast karabinek kałasznikowa w wersji AK-47 ma 7,62 mm.

Innym powodem, dla którego nadal w polskiej armii używa się AK-47 jest nabój. Kałasznikow wymaga używania amunicji 7,62 x 39 mm wz. 43, a takich nabojów w polskich magazynach amunicji jest jeszcze bardzo dużo. Armia chętnie pozbywa się starej (ale nadal sprawnej) amunicji w celu szkolenia rekrutów.

W radzieckim karabinku może być używana różnego rodzaju amunicja. Kałasznikow może strzelać między innymi:

 • zwykłymi pociskami oznaczonymi jako PS,
 • smugowymi – T-45,
 • przeciwpancerno-zapalającymi – BZ,
 • zapalającymi – Z,
 • US – stosowanymi do strzelania z tłumikiem.

W polskiej armii stosuje się dwa podstawowe modele karabinka kałasznikowa. Wersja kbk AKM występuje z drewnianą kolbą stałą. W środku kolby znajduje się schowek na przybornik z elementami służącymi do czyszczenia broni oraz do usuwania podstawowych niesprawności.

Nowszy model AKMS ma metalową kolbę składaną. Ta wersja została stworzona z myślą o walce w terenie zurbanizowanym. Przeszukiwanie budynków z długim karabinkiem jest niewygodne i niebezpieczne. W pomieszczeniach zdecydowanie lepiej jest strzelać i posługiwać się bronią po złożeniu metalowej kolby.

Baner z koszulkami militarnymi

Kałasznikow – broń o prostej budowie

Zastanawiasz się, co jest charakterystyczną cechą karabinka kałasznikow? Budowa broni jest zdecydowanie jego mocną stroną. Przygotowanie broni do czyszczenia i konserwacji poprzez częściowe rozłożenie, trwa zaledwie kilkanaście sekund. Podstawowe elementy, które musi znać każdy żołnierz i użytkownik karabinka, to:

 • korpus karabinka,
 • pokrywa komory zamkowej,
 • mechanizm powrotny,
 • suwadło z tłokiem gazowym,
 • zamek z iglicą,
 • rura gazowa,
 • magazynek.

Karabinek kałasznikowa ma również prostą zasadę działania. Cała automatyka broni polega na tym, że po strzale część gazów prochowych cofa się i oddziałuje na tłok suwadła. Tłok porusza się w tylne położenie, a mechanizm powrotny umożliwia ponowne wprowadzenie naboju do komory nabojowej. Teraz może nastąpić kolejny strzał.

Po naciśnięciu spustu iglica uderza w spłonkę naboju i następuje wybuch gazów prochowych, które wyrzucają pocisk przez lufę a łuskę przez boczne okno. I znowu część gazów prochowych oddziałuje na tłok suwadła, cofając go.

Ciekawostki na temat karabinu kałasznikowa – bagnet, magazynek i zasięg AK47

Ciekawym elementem radzieckiej broni jest bagnet. Kałasznikow może go mieć zamontowanego przy lufie na zatrzask. Bagnet AK47 demontuje się w prosty sposób – wystarczy wcisnąć guzik w dolnej części rękojeści bagnetu. Nóż można również trzymać przy pasie w specyficznym metalowym uchwycie. Metalowa pochwa ma specjalne wyżłobienie, które można połączyć z bagnetem i stworzyć skuteczne nożyce do przecinania drutu kolczastego.

Radziecka broń ma trzydziestonabojowy magazynek. Kałasznikow może strzelać ogniem ciągłym lub pojedynczymi strzałami. Rodzaj ognia ustawia się poprzez przestawienie dźwigni znajdującej się z prawej strony korpusu. Przełącznik rodzaju ognia jest również bezpiecznikiem. Dźwignia ustawiona w górnym położeniu uniemożliwia oddanie strzału.

Zasięg kałasznikowa rozpatrywany pod względem maksymalnej donośności pocisku może wydawać się imponujący (wynosi 3000 m). Z kolei odległość skutecznego strzału to aż 1500 m. Jednak realny zasięg kałasznikowa do prowadzenia skutecznego ognia to 300-400 m. Niewielu strzelców potrafi z tej broni trafić na odległość powyżej 400 m. Młodzi rekruci po podstawowym miesięcznym szkoleniu i treningu wojskowym bez problemu potrafią trafić w popiersie ustawione na odległości do 150 m.

Baner z koszulką militarną w kolorze coyote

Repliki AK47 dla cywilów i pasjonatów militariów

Kałasznikow to broń tak popularna, że doczekała się wielu cywilnych wersji. Jeżeli masz pozwolenie na broń palną, to możesz nabyć replikę AK-47 i strzelać z niej prawdziwą amunicją na strzelnicy. Niestety w opcji cywilnej nie ma możliwości strzelania ogniem ciągłym.

Replika AK47 na kulki plastikowe wykorzystywana jest w rozgrywkach Air Soft Gun. Modele do strzelania w ASG wyglądają jak prawdziwe. Najlepsze repliki dorównują pierwowzorowi nawet pod względem ciężkości. Jeżeli nie masz pozwolenia na broń, a chcesz poczuć dreszczyk emocji, to replika AK47 na kulki plastikowe będzie dobrym rozwiązaniem. To jest także świetny pomysł na militarny prezent dla kogoś bliskiego. Modele do ASG strzelają również ogniem ciągłym.

Jeżeli zależy Ci na dobrej zabawie, kup wysokiej klasy model karabinka kałasznikow. Cena może zaskakiwać, bo najdroższe modele przekraczają kwotę 3000 zł. Jednak w tej cenie otrzymasz solidny metalowy model strzelający ogniem ciągłym, a elektryczny system realistycznie odwzoruje ruch suwadła w trakcie strzelania.

Najtańsze repliki karabinka kałasznikowa nie przekraczają kwoty 500 zł. W tej cenie nie masz co liczyć na solidne metalowe wykonanie. Taka broń strzela jedynie ogniem pojedynczym. Ponadto po każdym strzale będziesz musiał mechanicznie przeładować broń.