Siłownia – jak zacząć ćwiczyć!? to proste!

 Siłownia – jak zacząć ćwiczyć!? to proste!

 Od czego i jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Wielu z nas marzy o pięknej sylwetce, wyrzeźbionym ciele i niewyobrażalnej sile. Chcemy czuć się pewnie na plaży i nie wciągać brzucha przy rodzinnym obiedzie. Niekiedy marzenia nie przekładają się w czyny. My podpowiadamy, w jaki sposób sprawić, że początki na siłowni będą początkiem przygody na całe życie, zmieniając Twoje podejście i nastrój!

 Choć pozornie hasło „torba sportowa na ramię i ruszamy” pasuje do pierwszego wyjścia na siłownię, to dla wielu taki wypad będzie ogromnym przeżyciem i momentem, który zapamiętają przez całe życie. Z tego względu, warto się do niego odpowiednio przygotować. Warto sprawdzić, jaka odzież sportowa będzie dla nas wygodna, jakich ćwiczeń powinniśmy unikać, oraz czy możemy na początku brać suplementy. W tym tekście postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Siłownia? Czy warto na niej ćwiczyć? Zdecydowanie tak!

 Jeżeli nie jesteś pewien, czy siłownia będzie odpowiednim rozwiązaniem, to na początku postaramy się rozwiać te wątpliwości. Pamiętaj, że siłownia to jedna z najpopularniejszych aktywności sportowych na świecie, a przecież każdy z nas wie, że sport to zdrowie. Choć to bardzo często używany frazes, ma w sobie tylko prawdę.

 Przede wszystkim, badania naukowe potwierdzają, że siłownia poprawia pracę serca. Najważniejszy mięsień naszego organizmu również wymaga treningu. Rozsądny wysiłek sprawia, że narząd przystosowuje się do wydajniejszej pracy, a to podstawa przeciwdziałaniu zawałom i chorobom serca.

 Niebywałą korzyścią treningów jest ogólna poprawa samopoczucia. Podczas wysiłku nasz organizm wytwarza nieograniczone pokłady bezcennych endorfin. Po wyczerpującej pracy, z Twojej twarzy nie powinien schodzić uśmiech, a w przypadku regularnych treningów pozytywny nastrój nie będzie jednorazowym wyskokiem.

 Oczywiście, niezaprzeczalnym i głównym skutkiem naszej pracy na siłowni będzie poprawa kondycji mięśni, kości, redukcja tkanki tłuszczowej i ogólne zmniejszenie ryzyka kontuzji. Mniejsza ilość tłuszczu sprawia, że zmniejszamy ryzyko chorób serca, a nasz cholesterol nie przekroczy odpowiedniej normy. Mocne kości i mięśnie to nikłe szanse na złamania, czy choroby takie jak osteoporoza.

 Siłownia poprawia też pracę układu odpornościowego, oraz zwiększa płodność. Jak widzisz – ogólna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze ciało. Dodatkowo, pobudzasz swój umysł, poczujesz się dużo pewniej, a myślenie przyjdzie Ci zdecydowanie szybciej.

 Skutki rozsądnego treningu mogą być tylko pozytywne. Podniesienie się z kanapy pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i kondycję psychofizyczną. Przeciwwskazania? Brak! Jeżeli trening jest zaplanowany mądrze, pod kontrolą specjalisty, to zawsze będzie zbawienny.

jak zacząć ćwiczyć na siłowni

Od czego zacząć? Klucz do ćwiczeń na siłowni to odpowiednia motywacja!

 Powyższe argumenty niekiedy nie będą odpowiednią motywacją. Nie wszystkich (niestety) interesuje samo zdrowie. Dodatkowo, wiele zależy od pogody. Latem łatwiej się „podnieść”. Sztuka motywacji jest kluczem do sukcesu w przypadku treningu.

 Co może być świetną motywacją? Wyznaczanie celów. Pomyśl, jaki skutek chcesz osiągnąć. Dla jednego będzie to rozbudowana sylwetka, a ktoś inny będzie chciał zrzucić parę kilogramów. Odpowiednio dobrany cel, może prowadzić Twoją przygodę na siłowni przez długi czas. Każdy stracony trening oddala Cię natomiast od postawionych założeń.

 Spójrz na wymarzone leginsy i załóż sobie, że niedługo się w nie zmieścisz. Wybierz idola, do którego chcesz się upodobnić. Marzenia Cię nie ograniczają, a mogą zdziałać cuda. Dzięki siłowni spełnisz wiele z nich.

 Jeżeli jesteś osobą, która skrupulatnie podsumowuje wydatki, to dobrą motywacją będzie zakup długoterminowego karnetu na siłownię. Po pierwsze, będzie to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, a mając wydane pieniądze, będzie Ci ich po prostu szkoda. Z tego względu, z powodu braku wyjścia, skorzystasz z usług siłowni nawet zimą. Jeżeli wiesz, że szkoda Ci wydanych środków, zainwestuj w karnet z góry. Możesz też od razu kupić spodenki sportowe i inną garderobę jak np. koszulki termoaktywne albo różnego rodzaju akcesoria przydatne w fitness klubie, może to być ręcznik na siłownię. Każda rzecz sprawia, że chcesz podjąć się nowego wyzwania. Na miejscu powinieneś już złapać bakcyla.

 Jeżeli dalej nie widzisz dla siebie miejsca na siłowni, posłuchaj bardziej doświadczonych. Warto przejrzeć popularne fora internetowe, czy spotkać się z osobą, która była w Twojej sytuacji. Być może ona natchnie Cię do rozpoczęcia treningów i walki o samego siebie.

 Oczywiście, dla każdego motywacją jest coś innego – spojrzenie pięknej kobiety, nabranie pewności siebie, czy chęć zabicia czasu. Ważne, żeby skutkiem tej motywacji był sumienny i regularny trening.

Kulturyści na siłowni

Jak zacząć na siłowni? Akcesoria i rzeczy, bez których trening się nie odbędzie!

 Mając już odpowiednią motywację i cele, powinieneś zabrać się za kompletowanie stroju. Omówimy każdą część treningowej garderoby. Zacznijmy od akcesoriów na siłownię. Na pierwszy ogień idą torby sportowe, które nadają się do treningu, powinny być wygodne, a jednocześnie pojemne. Pamiętaj, że nawet jeżeli nie używasz jeszcze suplementów, to warto by torba była dostosowana do ich przenoszenia.

 Trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby miała zapinane kieszenie, dobre do przechowywania drobnych rzeczy. Oczywiście, powinna pomieścić buty, ubrania, wszystkie akcesoria pod prysznic i wszystko, co przyda się przed, po i podczas treningu. Alternatywą dla torby może być plecak sportowy, lub tzw. worek plecak. Jego ogromną zaletą jest łatwe przenoszenie (świetne, gdy dojeżdżasz do pracy rowerem). Niestety, w plecaku nie pomieścisz wszystkiego – raczej wyklucza on przewożenie suplementów, czy odżywek. Polecany jest dla trenujących lekko, najczęściej aerobowo.

 Konieczny na siłowni będzie też ręcznik sportowy. To rzecz niezbędna. Nie chodzi tu o prysznic, który powinieneś brać po treningu. Po wykonaniu ćwiczenia powinieneś wytrzeć każdy sprzęt, a najlepiej trenować na ręczniku. Pamiętaj o tym – to podstawa higieny na siłowni!

Torba sportowa na siłownię moro

Gym wear, czyli ubiór ma znaczenie

 Teraz czas na ubiór czyli gym wear. Na początek skupmy się na leginsach, które chronią skórę początkującego, a także aktywnie wspierają pracę całego układu mięśniowego co przyspiesza efekty treningu. Co ciekawe, istnieją legginsy sportowe męskie i damskie. Jest to bardzo wygodny wybór, szczególnie w chłodniejsze dni. Istnieją legginsy do różnych ćwiczeń – na siłownię czy do biegania. Możesz iść z duchem mody – moro czy kolorowe, dostępne są w wielu wariantach.

 Jeżeli nie jesteś fanem legginsów, zainwestuj w wygodne spodenki treningowe. Dostępne są specjalne spodenki na siłownię. Krótkie spodenki, zarówno męskie, jak i damskie są najpopularniejszym rozwiązaniem podczas ćwiczeń. Dobierz odpowiedni rozmiar i zainwestuj w wygodę. Nie skupiaj się na cenie, oraz wyglądzie spodenek. Niewygodna rzecz sprawi, że nie skupimy się na efektywnym treningu. Na zimne dni alternatywną są również damskie lub męskie spodnie dresowe. Nadają się też do biegania.

 Zostańmy na chwilę przy bieganiu, które jest świetnym uzupełnieniem siłowni. Na zimę przydatna będzie odzież termoaktywna. Najważniejsza jest powłoka, którą zakładamy na skórę. Tu kluczowa jest ciepłota ciała i jej utrzymanie. Bielizna termoaktywna nada się do tego idealnie. Nie przepuszcza ciepła, a przy okazji ochładza ciało. Odzież termiczna (często nazywana synonimicznie do termoaktywnej), nie powinna być utożsamiana tylko z bielizną. Czapka termoaktywna, spodenki kompresyjne czy bluza termoaktywna przyda się nie tylko podczas biegu. Po zimowym treningu na siłowni warto zabezpieczyć ciało przed ochłodzeniem. Jest to idealne rozwiązanie.

 Wróćmy do samego treningu siłowego. Kobiety muszą zaopatrzyć się w wygodną bieliznę i cały strój. Oczywiście wiemy, że poza wygodą liczy się też moda. Wygodny tank top (znany też, jako stringer) na siłownię, to ważna sprawa. To bardzo wygodny i swobodny ubiór, który w żaden sposób nie ograniczy Twoich ruchów. Dostępny jest tank top męski, oraz damski. Spotkamy też wersję z kapturem.

 Na koniec czas na koszulki. Dobra koszulka na siłownię (podobnie jak w przypadku spodenek) będzie sprawiała, że Twój trening będzie wykonany odpowiednio. Pamiętaj, że rozmiar ma znaczenie. Koszulka nie powinna być za duża, ale też nie za mała. Najlepiej, żebyś zapomniał o jej istnieniu. Na zimę polecamy rashguard. To termoaktywna koszulka sportowa. Jest idealna nie tylko na ćwiczenia, ale także po treningowym prysznicu.

odzież termoaktywna i ubrania na siłownię

Dobierz sobie akcesoria

 Warto zainwestować też w akcesoria, które ułatwią Ci funkcjonowanie na siłowni. Wygodna nerka, czy saszetka na pas to świetne rozwiązanie, służące do schowania telefonu, lub portfela. Saszetki powinni być pojemne, nie za ciężkie, oraz trwałe. Świetnym gadżetem jest saszetka na pas, która nie będzie przeszkadzała w treningu.

 Możesz skorzystać też z szerokiej oferty rękawic na siłownię (ochronią nasze ręce), dodatkowo polecamy pasy zabezpieczające przed przepukliną, czy shaker sportowy do odżywek. Dla osób, które obcierają piszczele, czy kolana podczas niektórych ćwiczeń, polecamy skarpety sportowe i podkolanówki.

 Na zakupy poświęć trochę czasu. Postaw na odpowiednią jakość (pamiętaj, że rzeczy na siłownię bardzo mocno pracują), rozmiar i wygodę. To ostatnie jest niesamowicie ważne – ubrania i akcesoria nie mogą Ci przeszkadzać w wykonywaniu ćwiczeń.

Saszetki nerki na biodra

Jakie odżywki i suplementy warto brać?

 Początkujący trenujący bardzo często pytają o suplementy. Czy warto i można używać je na samym starcie? Odpowiedź jednoznacznie brzmi: tak. Suplementy i odżywki to naturalne składniki odżywcze, które wspomagają trening. Jeżeli nie jesteś pewien ich działania, zacznij od podstaw – zaopatrz się witaminy i BCAA.

 Zaczynając przygodę z suplementami skonsultuj się też z trenerem personalnym, albo kimś bardziej doświadczonym. Do planu treningowego dopasują Ci odpowiednią suplementację, która nie zaszkodzi Twojemu organizmowi.

 Pomyśl także o odpowiednim planie ćwiczeń. Na początku polecamy trening ogólnorozwojowy, który wpłynie korzystnie  na każdą partię Twojego ciała. Później (po konsultacjach z trenerem personalnym), możesz skupić się na poszczególnych ćwiczeniach.

 Wspomagaj się odpowiednią dietą. Owoce i warzywa są najbardziej naturalnymi suplementami. Poznaj ich właściwości i skład. Nie ma nic lepszego, niż składniki odżywcze dostarczane od samej matki natury.

 Wiedząc już to wszystko, możesz śmiało pakować się i ruszać. Nie obawiaj się siłowni. To miejsca, które mają naprawdę wyjątkową atmosferę. Większość doświadczonych kulturystów pamięta swoje początki. Na pewno odpowiedzą Ci na wiele pytań.