Aspartam szkodliwość i badania

 Aspartam szkodliwość i badania

Więcej dowodów na to, że Aspartam Cię nie zabije.

Pomimo dwóch metaanaliz wskazujących, że stosowanie słodzików niskokalorycznych (LCS) wiąże się z niższym BMI i utrzymującą się utratą masy ciała (ref. 1 i 2), niektórzy naukowcy wciąż utrzymują, że LCS mogą negatywnie wpływać na zmniejszania masy ciała poprzez rzekomą interakcję w glikemii.

W związku z tym, w opublikowanym badaniu Higgins i współpracownicy ocenili wpływ trzech dziennych dawek aspartamu (0, 350 i 1050 mg/d) na odpowiedź glikemiczną, apetyt, masę ciała i skład.

W 12-tygodniowym, równoległym badaniu, 100 zdrowych, dorosłych osób (18-60 lat) zostało losowo przydzielonych do jednego z udziałów. Dla porównania, 350 mg aspartamu odpowiada z grubsza dwóm puszkom 330 ml dietetycznej coli.

🔴 Wnioski:

⏩ Opierając się na wcześniejszych mniejszych badaniach, głównym rezultatem tego badania było to, że spożywanie równoważnika dwóch lub sześciu puszek dietetycznej coli dziennie przez 12 tygodni nie miało wpływu na poziom glukozy i insuliny w odpowiedzi na test tolerancji glukozy – OGTT.

⏩ Nie było różnic w masie ciała i składzie ciała w w żadnym z trzech badań (0, 350 i 1050 mg / d).

⏩ Poziom spożycia aspartamu nie wpływał na poziom głodu, sytości i pragnienia.

⏩ HbA1c (marker 3-miesięcznego średniego stężenia glukozy we krwi), cholesterol całkowity, HDL, LDL i próby wątroby (ALT i AST) również nie różniły się między próbami.

Podsumowując, posiadanie kilku dietetycznych drinków co jakiś czas jest absolutnie w porządku.

Odnośniki:
1. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26365102
2. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24944060

Badanie opisywane – ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29659969

Autor: Paweł Kaczmarczyk